Dziś na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / pk

Blisko 350 tys. abiturientów przystąpiło w czwartek po godz. 9 do obowiązkowego dla wszystkich maturzystów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu kilku maturzystów zdawać będzie egzamin z wiedzy o tańcu.

- Nie mamy żadnych sygnałów o nieprawidłowościach - zapewnił w czwartek PAP przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Wśród abiturientów zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym ponad 296 tys. to osoby zdające maturę w nowej formule; w tym 283 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników, pozostali to absolwenci liceów z ubiegłego roku, którzy byli pierwszym rocznikiem zdającym w nowej formule: 10,9 tys. to osoby, które wówczas oblały egzamin, a 2,3 tys. to osoby, które chcą poprawić wynik, gdyż nie uzyskały wówczas oczekiwanego przez siebie.

DEON.PL POLECA

Pozostali maturzyści to abiturienci z wcześniejszych roczników, którzy zdają maturę według starych zasad. W tej grupie 6,5 tys. to osoby, które przystępują do matury po raz pierwszy, 43,9 tys. to osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z matematyki, a 2 tys. to osoby, które chcą uzyskać lepszy wynik niż uzyskały wcześniej.

Maturzyści - niezależnie od tego czy zdają egzamin według nowych, czy według starych zasad - muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w poniedziałek.

Maturzyści zdający zgodnie z nowymi zasadami muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym - rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, czyli np. matematyka.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest język angielski - zdawać chce go ponad 131 tys. z nich, czyli 51,6 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się geografia; chęć zdawania egzaminu z niej zadeklarowało ponad 79 tys. maturzystów, czyli 31,1 proc. zdających. Na trzecim miejscu znalazła się właśnie matematyka, którą na poziomie rozszerzonym zdawać ma ponad 74,5 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 29,3 proc. zdających.

Abiturienci zdający według starych zasad mogą, ale nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego; chętni mogą zdawać nawet sześć przedmiotów. Mogą też wybrać czy chcą go zdawać na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym. W tym roku matematykę na poziomie rozszerzonym chce w tej grupie zdawać blisko 3 tys. osób.

Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Egzaminy pisemne przeprowadzane są przed i po południu - rozpoczynają się o godzinie 9 i 14. W czwartek po południu przeprowadzony będzie egzamin z wiedzy o tańcu. Przedmiot ten należy do grupy przedmiotów do wyboru. Zdawać go mogą tylko abiturienci zdający maturę według starych zasad. Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o tańcu zadeklarowało w tym roku w całym kraju tylko 6 osób. Na egzaminie maturalnym według nowych zasad, czyli takim, jaki zdają tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przedmiot ten nie znajduje już się w grupie przedmiotów do wyboru.

Abiturienci - niezależnie czy zdają maturę według nowych, czy według starych zasad - muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, egzaminów ustnych - do 27 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 1 a 17 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 23 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-26 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
Komentarze (10)
LL
Leszek Leszek
6 maja 2016, 09:17
Amelia Mel 22:49:12 | 2016-05-05 Uff, co za ulga. Nareszcie uwolnimy się od tego marudy co nęka nas na deonie, od tego makaroniarza Bazylego. Żarty się skończyły, biskup Ryś wkracza do akcji, widocznie nie mógł się już i biskup  na to patrzeć jak człowiek jest tutaj szargany. Bogu niech będą dzięki. Teraz biskup weźmie nas w swoją opiekę. Oceń 8 odpowiedz G.RYS Amelia_Mel | 2016-05-06 08:14:28 apage satanas!!! Oceń odpowied Czy tobie niemądra kobieto nie jest wstyd tak bezczelnie podrywać księży? Najpierw uff,  och,   ała do G Kramera a teraz za biskupa się bierzesz.???  Co ty wyprawiasz? Jedyną osoba , która tutaj ubliża innym i cielęco- marudzi jesteś ty. Dobrze potraktował ciebie kś. Biskup.  Ja na jego miejscu wsadziłbym twój łeb do kropielnicy, może by to pomogło. Twój bulgot cyt:  , widocznie nie mógł się już i biskup  na to patrzeć jak człowiek jest tutaj szargany'' świadczy, że ty pijesz już na okrągło.
6 maja 2016, 09:25
Łeb do kropielnicy? Jeśli zajdzie taka potrzeba włożę łeb do kropielnicy.
LL
Leszek Leszek
6 maja 2016, 09:30
Naprawdę jest mi wstyd za ciebie.
6 maja 2016, 13:24
Weź się obiboku zaj jakąś robotę bo chłop jak nie ma konkretnego zajecia to jak widać po tobie, łazi po internecie i szuka zaczepki. Już wiem, weź i zdaj wreszcie maturę!:-))
LL
Leszek Leszek
6 maja 2016, 13:46
Żarty się skończyły, Przewielebny ksiądz biskup Ryś wkracza do akcji, zanurzy twój łeb w kropielnicy. Uff, co za ulga. Nareszcie uwolnimy się od tej marudy co nęka nas na deonie, od tej bezwstydnej podrywaczki.
6 maja 2016, 19:35
Ciekawe jak długo beze mnie wytrzymacie ;-))
no_name (PiotreN)
6 maja 2016, 21:06
Malowany IIeszku i Ty, @Bazyli, czy Wy nie potraficie rozmawiać z Kobietą w taki sposób, aby jej nie obrażać? Macie za dużo testosteronu we krwi?  To potłuczcie się sami ze sobą! Naprawdę zależy Wam na tym, by przez psucie atmosfery na forum innych usuwać z tego portalu?  I to jest wg Was chrześcijańskie zachowanie?
LL
Leszek Leszek
7 maja 2016, 07:58
Co to znaczy: no_name IIeszek | 2016-05-06 21:06:08 ''Malowany IIeszku''
no_name (PiotreN)
7 maja 2016, 22:00
Oryginał, bo zarejestrowany wcześniej: <a href="http://www.deon.pl/profile-uzytkownikow/profil,9346.html">http://www.deon.pl/profile-uzytkownikow/profil,9346.html  </a> malowany: [url]http://www.deon.pl/profile-uzytkownikow/profil,10556.html[/url] Na pierwszy rzut oka nicki wydają sie być identyczne, a to nie jest prawda. Leszków na świecie jest wielu, ale tylko dwóch z nich postanowiło mieć "bliźniacze" nicki.  :-)
WDR .
6 maja 2016, 02:59
Zdawałbym #wspomnienia #emocje #piątka #duma #łzy_w_oczach_Dziadka