Dziś uroczystości rocznicowe Sierpnia 80
31 lat temu Lech Wałęsa podpisał w Stoczni Gdańskiej Porozumienia Sierpniowe, które zapoczątkowały "karnawał Solidarności", a w efekcie doprowadziły do upadku systemu dziewięć lat później. W środę na Wybrzeżu i w Warszawie odbędzie się szereg uroczystości związanych z rocznicą.
Podpisane 31 lat temu Porozumienia pomiędzy rządem PRL a strajkującymi zakończyły protesty sierpnia 1980 roku. Te najsłynniejsze Porozumienia podpisano właśnie 31 sierpnia w Gdańsku. Dzień wcześniej jednak pierwsze porozumienie z rządem podpisano w Szczecinie. Kolejne, w Jastrzębiu-Zdroju i w Dąbrowie Górniczej, zostały podpisane dopiero we wrześniu.
Później, o godz. 15.30 w Galerii Kordegarda otworzy ekspozycję pt. "21 x TAK". Będzie to wystawa oryginalnych tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina
Prezydent weźmie udział także w wieczornym koncercie w Belwederze nawiązującym do Przeglądu Piosenki Prawdziwej z 1981 r.. Podczas koncertu prezydent wręczy odznaczenia państwowe twórcom zasłużonym dla polskiej kultury.
Z kolei w Gdańsku po południu odbędzie się msza w kościele św. Brygidy. Po nabożeństwie, które koncelebrować będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożone zostaną kwiaty i wieńce.
Pod pomnikiem przemówienie wygłosi przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Następnie w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta zostanie zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Udziału w gdańskich uroczystościach nie potwierdzili marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier.
Skomentuj artykuł