"Echa Katynia" - pokaz filmów w IPN

"Echa Katynia" - pokaz filmów w IPN
"Echa Katynia" - pokaz filmów w IPN (logo ipn.gov.pl)
PAP / ad

Biuro Edukacji Publicznej IPN organizuje przegląd filmów dokumentalnych "Echa Katynia", który odbędzie się w dniach 12-16 kwietnia w Warszawie. Wśród filmów znajdą się m.in. głośny "The Soviet Story" Edvina Snore'a oraz "Las katyński" Marcela Łozińskiego.

"Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. To urzędnicy tej instytucji dbali o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni (...). Cenzorzy dbali szczególnie, by prawda o Katyniu nie pojawiła się w przekazie filmowym" - poinformował PAP Michał Kurkiewicz z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Przegląd "Echa Katynia" zaprezentuje siedem najważniejszych filmów dokumentalnych, poświęconych Zbrodni Katyńskiej, które powstały po likwidacji cenzury w 1989 r. Wśród nich będzie m.in. film Marcela Łozińskiego "Las Katyński" z 1990 r., który jest pierwszym filmem dokumentalnym o mordzie NKWD na polskich jeńcach wiosną 1940 r.

Przegląd zainauguruje 12 kwietnia polska premiera filmu pt. "The Soviet Story" - głośnego dokumentu pokazującego prawdę o zbrodniach sowieckich. Po pokazie odbędzie się dyskusja panelowa "Katyń w odbiorze społeczności międzynarodowej - światowe echa katyńskiej zbrodni" z udziałem m.in. reżysera filmu Edvina Snore'a oraz współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adama Rotfelda.

W repertuarze znajdą się filmy dokumentalne wyprodukowane w Polsce: "Film znaleziony w Katyniu" Józefa Gębskiego, "596 Dni" Bożeny Klimus i Jana Zuba oraz "Gdzie rosną poziomki?" Anny Ferens, ale także w Danii ("Czaszka z Katynia" Lisbeth Jessen) i Czechach ("Zbrodnia zwana Katyń" Petra Vselichova). Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmów i historykami.

IPN zaprasza na przegląd także osoby, które są niewidzące i niesłyszące. "Chcemy, by przegląd był dostępny jak najszerszej publiczności. Dlatego też większość filmów została przystosowana do odbioru przez osoby niesłyszące, a dodatkowo w dniach 13 i 16 kwietnia pokazowi filmów towarzyszyć będzie audiodeskrypcja dla osób niewidomych" - zapowiada Kurkiewicz.

W czasie przeglądu, który odbędzie się w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, planowane są także warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej pt. "Katyń Golgota Wschodu". Program spotkania obejmie: wprowadzenie w tematykę zbrodni katyńskiej, projekcję filmu dokumentalnego "Ostatni świadek" w reż. Pawła Woldana oraz warsztaty utrwalające zdobytą wiedzę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Echa Katynia" - pokaz filmów w IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.