Episkopat apeluje do MEN ws. religii

Episkopat apeluje do MEN ws. religii
(fot. Logo Konferencji Episkopatu Polski)
PAP / mh

Religia i etyka powinny zostać przywrócone do ramowego programu nauczania - uważa komisja wychowania katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.

MEN odpowiada, że rozmowy z przedstawicielami Kościoła w sprawie przedmiotu religia będą kontynuowane.

"Wobec braku reakcji Ministerstwa Edukacji Narodowej na wielokrotne domaganie się przez Kościół przywrócenia zapisu sytuującego religię/etykę w ramowym planie nauczania, Komisja wyraziła niepokój o dalsze losy nauczania religii w szkole" - czytamy w komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Episkopatu.

Komisja apeluje o wznowienie rozmów z przedstawicielami MEN. "Wbrew zapewnieniom MEN, z samorządów napływają sygnały, że umieszczenie religii jedynie w szkolnym, a nie w ramowym planie nauczania, zmienia jednak jej status i może skutkować np. próbami wprowadzania odpłatności za nauczanie religii. Liczne wyjaśnienia i komunikaty ze strony MEN w tej sprawie nie są dla samorządów wiążące, ponieważ w odróżnieniu od rozporządzeń nie są one aktami prawnymi" - głosi komunikat.

DEON.PL POLECA

Podkreślono w nim, że komisja wychowania katolickiego z niepokojem odnotowała odkładanie w czasie decyzji MEN o możliwości zdawania egzaminu maturalnego z religii jako przedmiotu dodatkowego przez młodzież, która wyraża taki zamiar.

"Ze strony Kościoła zostały już dawno spełnione wszystkie formalne warunki włącznie z przeprowadzeniem pilotażu, co tym bardziej czyni niezrozumiałym brak pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa. Sprawa jest pilna, ponieważ w obecnym roku szkolnym do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa Podstawa Programowa, czego skutkiem będzie zdawanie matury według nowych zasad w 2015 roku. Ważnym argumentem za przyznaniem młodzieży prawa do zdawania matury z religii jest fakt prowadzenia na uczelniach publicznych studiów z teologii katolickiej" - czytamy w komunikacie.

"Rozmowy MEN z przedstawicielami Kościoła w sprawie przedmiotu religia będą kontynuowane" - informuje biuro prasowe MEN w komunikacie przekazanym PAP w czwartek. Zaznaczono w nim, że ramowe plany nauczania obejmują zajęcia między innymi z religii i etyki. "Od 1 września 2012 roku religia jest organizowana na zasadach obowiązujących w poprzednich latach, tzn. jest bezpłatna i finansowana w ramach subwencji oświatowej. Potwierdzają to informacje zabrane od kuratorów oświaty" - napisano w komunikacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat apeluje do MEN ws. religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.