Ewa Kopacz gościła w Centrum Caritas

Ewa Kopacz gościła w Centrum Caritas
(fot. PAP/Michał Walczak)
KAI / ptt

Premier Ewa Kopacz odwiedziła w poniedziałek Schronisko dla Kobiet Centrum Interwencji Kryzysowej prowadzone w Kielcach przez Caritas.

Od dziś do końca lutego ofiary przestępstw mogą tam uzyskać bezpłatne porady w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Udzielają ich m.in. prawnicy, kuratorzy sądowi, psychologowie i pracownicy socjalni.

W czasie spotkania z podopiecznymi Centrum Interwencji Kryzysowej premier Kopacz zapoznała się m.in. ze skutecznymi metodami wsparcia osób pokrzywdzonych, była też mowa o tym, jak zapobiegać takim przestępstwom.

"Pani premier spotkała się z pracownikami i dyżurującymi w ramach Tygodnia prawnikami, a także naszymi podopiecznymi. Przestawiliśmy kompleksowy zakres pomocy, jaką otrzymują nasi podopieczni" - poinformowała KAI Jolanta Kowalik, kierownik placówki prowadzonej przez kielecką Caritas.

W Schronisku dla Kobiet Ofiar Przemocy przebywa obecnie pięć kobiet i czworo dzieci. Od 2001 r. nieustannie udzielana jest także pomoc w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej. Może z niej skorzystać każdy potrzebujący, także w święta. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale też o ofiary wypadków lub np. problemy finansowe.

Celem Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i podjętych z tej okazji działań jest zwrócenie uwagi na potrzeby i uprawnienia osób pokrzywdzonych przez przestępstwa oraz ułatwienie im dostępu do pomocy prawniczej i psychologicznej.

W tym roku do akcji oprócz Centrum Interwencji Kryzysowej przyłączył się Sąd Okręgowy w Kielcach oraz funkcjonariusze policji z województwa świętokrzyskiego.

Dyżury są pełnione od poniedziałku do soboty przez psychologów, terapeutów, adwokatów, radców prawnych, komorników a także kuratorów sądowych, funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać pomoc i informacje związane z przestępczością oraz poznać prawa przysługujące ofierze.

Porady specjalistów świadczone są m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Urzędniczej 7b w Kielcach, w biurze kieleckiej Caritas (plac Panny Marii 1), w urzędach gmin w Masłowie, Solcu-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej oraz Franciszkańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Chęcinach, a także w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Końskich. Kuratorzy sądowi dyżurować będą w Sądzie Rejonowym w Kielcach i Busku-Zdroju oraz w wydziałach zamiejscowych w Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ewa Kopacz gościła w Centrum Caritas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.