Gazoport w Świnoujściu ważny dla obronności

Gazoport w Świnoujściu ważny dla obronności
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Rząd wydał we wtorek rozporządzenie zawierające wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym - poinformowało CIR. Na liście znalazło się 15 nowych spółek, w tym przyszły zarządca gazoportu w Świnoujściu firma Polskie LNG.

Przedsiębiorcy umieszczeni w wykazie mają obowiązek wykonywania zadań na rzecz obronności państwa. Przykładowo chodzi o utrzymywanie rezerw lub mocy produkcyjnych na potrzeby ewentualnego kryzysu lub wojny. Firmy otrzymują za to pieniądze z programu mobilizacji gospodarki, którego budżet w tym roku to 87,5 mln zł.

Rozporządzenie wejdzie w życie z początkiem 2016 r. i zastąpi dokument wydany w 2010 r. Od przyszłego roku w wykazie będą 182 podmioty, z czego 15 nowych. Jak podało CIR, aktualizacja wynika z przekształceń organizacyjnych w niektórych firmach oraz z konieczności ujęcia w wykazie nowych podmiotów lub usunięcia innych.

DEON.PL POLECA

Wśród 15 nowych firm, które znalazły się w wykazie, jest spółka Polskie LNG w Świnoujściu, która jest inwestorem i przyszłym zarządcą gazoportu. Inne nowe firmy to m.in. PREXER w Łodzi (producent używanych w wojsku pistoletów), Huta Stali Jakościowych w Stalowej Woli (wytwórca blach pancernych), AMZ Kutno i Jelcz (producenci pojazdów dla armii), Inowrocławskie Kopalnie Soli SOLINO (operator podziemnego magazynu ropy i paliw, który stanowi w Polsce 40 proc. pojemności magazynowych do przechowywania węglowodorów płynnych), Flytronic w Gliwicach (producent bezzałogowców, m.in. FlyEye) i stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, gdzie powstają niszczyciele min dla Marynarki Wojennej.

Jednocześnie z wykazu zniknie sześć podmiotów, w tym Polski Holding Obronny (dawniej Grupa Bumar), który do powstania Polskiej Grupy Zbrojeniowej był największym podmiotem polskiej zbrojeniówki. PHO utraciła istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa w związku z wniesieniem do PGZ posiadanych akcji i udziałów w spółkach będących producentami uzbrojenia i sprzętu wykorzystywanego przez siły zbrojne - oceniono w projekcie rozporządzenia, które powstało w Ministerstwie Gospodarki.

MG szacuje, że wejście rozporządzenia w życie nie doprowadzi do dodatkowych wydatków z budżetu państwa, a nakłady ponoszone przez same firmy będą znikome. "Nakładane na przedsiębiorców zadania na rzecz obronności państwa będą miały charakter wyłącznie planistyczny" - napisano w projekcie. Zgodnie z uchwaloną w 2001 r. ustawą o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców takie zadania są finansowane przez firmy.

Podmioty ujęte w wykazie są nadzorowane przez siedmiu ministrów - właściwych do spraw gospodarki, Skarbu Państwa, gospodarki morskiej, transportu, łączności, zdrowia oraz szefa MON. W nowym rozporządzeniu z MG do MON przekazano organizację i nadzór wykonywania zadań na rzecz obronności w przypadku 20 spółek, które weszły do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (to m.in. Fabryka Broni "Łucznik", Huta Stalowa Wola, MESKO, PCO, PIT-RADWAR, MASKPOL, Bumar-Łąbędy, Zakłady Mechaniczne "Tarnów", OBRUM i CENZIN). Sama PGZ była już wcześniej nadzorowana przez MON.

Ponadto w nowym wykazie zaktualizowano nazwy ponad 20 spółek.

Umieszczenie w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym miewa znaczenie przy ubieganiu się o zamówienia udzielane przez wojsko. W sierpniu MON zdecydowało, że bezzałogowce klasy taktycznej średniego zasięgu (program określony kryptonimem "Gryf") dostarczą krajowe zakłady zbrojeniowe. "Ze względu na wymogi bezpieczeństwa dostaw Inspektorat Uzbrojenia zaprosi do negocjacji podmioty krajowe zaliczane do grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym" - zapowiedziało wtedy MON.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gazoport w Świnoujściu ważny dla obronności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.