Groźny ruch parareligijny rozwija się w Polsce – AllatRa nadal działa mimo delegalizacji w Ukrainie
Parareligijny ruch AllatRa, wywodzący się z Ukrainy, zyskuje popularność w Polsce. Organizacja szerzy pseudonaukowe teorie, łączące wiarę w nadchodzący koniec świata z nietypowymi poglądami na zmiany klimatyczne.
Zdelegalizowana w Ukrainie, AllatRa działa pod przykrywką fundacji Twórcze Społeczeństwo, propagując w Polsce swoje idee. Członkowie ruchu, w tym lider Roman Gural, aktywnie uczestniczą w wydarzeniach publicznych i próbują nawiązać współpracę z różnymi organizacjami. Tymczasem w Ukrainie Służba Bezpieczeństwa zamknęła siedzibę AllatRy, oskarżając ją o prorosyjską działalność.
Szczegóły działalności organizacji ujawniła Fundacja Reporterów. Cały tekst śledztwa przeczytasz tutaj.
Geneza ruchu AllatRa
AllatRa to parareligijny ruch założony w 2014 roku w Ukrainie, który początkowo zajmował się publikowaniem książek o duchowości i „naukowych” dowodach na istnienie duszy. Od tego czasu ruch znacznie się rozwinął, działając w wielu krajach, w tym w Polsce, Czechach, Mołdawii, Rosji, USA i na Cyprze. Działania AllatRy są zorganizowane pod przykrywką fundacji Twórcze Społeczeństwo, której oficjalnym celem jest badanie kryzysu klimatycznego, jednak faktycznie zajmuje się szerzeniem pseudonaukowych teorii.
Apokaliptyczne prognozy
Jednym z kluczowych elementów nauk AllatRy jest przepowiednia końca świata, który ma nastąpić w 2036 roku. Według wyznawców ruchu, ludzkość jest obecnie kontrolowana przez „złe siły”, a centrum ich wpływów znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Poglądy ruchu łączą elementy New Age, teozofii i ezoteryki, a członkowie wierzą, że archonci, czyli złe siły, obawiają się Słowian. W związku z tym AllatRa promuje pansłowiańskie idee i szerzy przekonania o konieczności walki z zachodnim materializmem.
Bóstwo Nomo inspirowane Władimirem Putinem
Ruch AllatRa wyznaje także wiarę w bóstwo Nomo, które przypomina Władimira Putina. Postać ta przedstawiana jest jako zbawiciel pansłowiańskiej cywilizacji, toczącej walkę z materializmem Zachodu. Mimo tego nawiązania, Rosja uznała organizacje związane z ruchem za niepożądane. W 2023 roku AllatRa została sklasyfikowana jako pseudoreligijny ruch antyrosyjski.
Działania służb w Ukrainie
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) przeprowadziła akcję likwidującą siedzibę AllatRy. W biurach organizacji skonfiskowano broń oraz paszporty jej członków. Działacze ruchu zostali oskarżeni o zdradę stanu i współpracę z Rosją. Igor Daniłow, lider AllatRy, jest obecnie poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania, a jego współpracownicy są podejrzewani o działanie na rzecz rosyjskich służb specjalnych.
Działalność w Polsce
Mimo delegalizacji ruchu na Ukrainie, AllatRa i Twórcze Społeczeństwo kontynuują swoje działania w Polsce. Za rozwój ruchu odpowiada Roman Gural, który związał się z AllatRą w 2014 roku, po przyjeździe do Polski z Ukrainy. Od tego czasu Gural i jego współpracownicy aktywnie szerzą ideologie ruchu w Polsce. W 2023 roku zarejestrowana została fundacja Twórcze Społeczeństwo, która uczestniczy w różnego rodzaju wydarzeniach, w tym w kongresie „Kobiety dla Klimatu” w Warszawie oraz w Międzynarodowym Dniu Pokoju w Wiedniu.
Zasięg działalności i potencjalne zagrożenia
Organizacja AllatRa jest obecnie aktywna w wielu krajach, jednak jej działalność budzi kontrowersje ze względu na szerzenie pseudonaukowych teorii oraz prorosyjskich przekazów. W Polsce członkowie ruchu starają się nawiązywać kontakty z mediami oraz organizacjami pozarządowymi, co budzi obawy związane z dezinformacją i wpływem tego ruchu na opinię publiczną. Twórcze Społeczeństwo, mimo oficjalnych deklaracji o apolityczności, może mieć potencjalny wpływ na szerzenie prorosyjskiej propagandy.
Skomentuj artykuł