Grzegorz Schetyna udaje się do Czarnogóry

Grzegorz Schetyna udaje się do Czarnogóry
(fot. PlatformaRP / Foter / CC BY-SA)
6 lat temu
PAP / pk

Potencjalna akcesja Czarnogóry do NATO będzie tematem rozpoczynającej się we wtorek wizyty w tym kraju ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Według rzecznika MSZ szef polskiej dyplomacji będzie namawiał do utrzymania przez Czarnogórę obranego kursu.

Wizyta szefa MSZ w Czarnogórze wpisze się w przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. W Czarnogórze obecni będą szefowie dyplomacji Chorwacji, Kanady, Rumunii i Węgier.

Za zaproszeniem Czarnogóry do Sojuszu opowiedział się w czerwcu 2014 r. ówczesny sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który poinformował, że organizacja do 2015 r. podejmie decyzję, czy zapraszać to państwo do grona swoich członków. Wsparcie dla aspiracji Czarnogóry deklarowały m.in. Niemcy i Grupa Wyszehradzka.

Według rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego głównym tematem trzydniowej wizyty Schetyny w Czarnogórze będzie kwestia potencjalnej akcesji tego państwa do NATO. - Polska chce podzielić się swoimi doświadczeniami funkcjonowania w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego i zachęcić Czarnogórę do utrzymania obranego kursu - podkreślił.

Schetyna będzie uczestniczyć m.in. w panelu dyskusyjnym poświęconym polityce otwartych drzwi NATO. W czasie wizyty spotka się także z prezydentem oraz premierem Czarnogóry, ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej, ministrem obrony narodowej, a także przewodniczącym parlamentu.

Do Czarnogóry udaje się również wiceminister Katarzyna Kacperczyk odpowiedzialna za dyplomację gospodarczą, której towarzyszyć będą przedstawiciele polskich firm z sektorów: meblarskiego, kosmetycznego, zielonych technologii i energii. Zaplanowany jest udział przedstawicieli firm w forum gospodarczym. Według MSZ celem ich wizyty jest nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kontrahentami, znalezienie nowych rynków i poszerzenie zakresu współpracy.

Według danych Banku Centralnego Czarnogóry eksport z Polski do Czarnogóry w 2011 r. wyniósł 19,4 mln euro, a import 11 mln euro.

Czarnogóra odłączyła się od Serbii w 2006 r. i uzyskała niepodległość. W grudniu 2009 r. NATO formalnie przyjęło Czarnogórę do programu, otwierającego jej drogę do pełnego członkostwa w Sojuszu.

Obecnie spośród państw Bałkanów Zachodnich w NATO są już Chorwacja (od 2009) i Albania (od 2009). Poza Sojuszem, podobnie jak Czarnogóra, są także Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia i Kosowo.

Czarnogóra stara się także o członkostwo w Unii Europejskiej. W grudniu 2010 r. ten kraj otrzymał status kandydata do UE. W czerwcu 2012 r. UE formalnie otworzyła negocjacje akcesyjne z Czarnogórą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grzegorz Schetyna udaje się do Czarnogóry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.