HejtStop: zamalowywanie nienawistnych napisów
W kilkunastu miastach Polski w sobotę zamalowywane będą rasistowskie, homofobiczne i antysemickie napisy na murach i budynkach. To element akcji HejtStop, która ma przełamywać bierność wobec mowy nienawiści w przestrzeni publicznej.
- Mamy problem z nienawiścią - jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. W polskich miastach pełno jest nienawistnych bazgrołów, rasistowskich wypocin i gwiazd Dawida na szubienicy. Po prostu hejtów - wskazuje Stowarzyszenie Projekt Polska, które organizuje kampanię.
Wrogie, wulgarne napisy i rysunki będą zamalowywane w sobotę m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Świdnicy, Katowicach, Gubinie, Ełku, Tychach, Żywcu, Wadowicach, Bydgoszczy, Szczecinie, Sosnowcu, Gliwicach, Bytomiu oraz Łodzi.
"Chcemy pokazać, jak duży jest sprzeciw wobec obraźliwych treści znajdujących się w przestrzeni publicznej" - podkreślają organizatorzy. Zamalowywaniu towarzyszyć mają w niektórych lokalizacjach także happeningi i przedsięwzięcia angażujące mieszkańców i sąsiadów.
W akcji udział biorą w organizacje, instytucje, szkoły oraz osoby prywatne. Orężem w walce m.in. z wulgarnymi słowami, znakami szubienic, faszystowskimi hasłami, obraźliwymi inwektywami będą farby oraz pędzle i wałki.
W przedsięwzięciu w stolicy uczestniczyć mają, jak zapowiadają organizatorzy, m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz przedstawiciele ambasad Szwajcarii i Francji.
Więcej informacji o zamalowywaniu "hejterskich" napisów można znaleźć na stronie akcji: www.hejtstop.pl. Na stronie można też zgłosić kolejne napisy do zamalowania.
W ciągu roku do bazy prowadzonej w ramach projektu - jak powiedziała PAP koordynatorka kampanii HejtStop Joanna Grabarczyk - wpływają tysiące zgłoszeń dotyczących nienawistnych treści.
Ich zamalowywanie odbywa się w sposób spektakularny, nagłośniony medialnie dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i jesienią, ale trwa praktycznie non stop. "Zamalowaliśmy już setki miejsc, w samej Warszawie malujemy przynajmniej raz w miesiącu" - dodała.
Na stronie na facebooku, w wydarzeniu "Ogólnopolski dzień zamalowywania nienawistnych napisów", dostępny jest wykaz miast i konkretnych miejsc, gdzie planowana jest sobotnia akcja.
Skomentuj artykuł