HejtStop: zamalowywanie nienawistnych napisów

HejtStop: zamalowywanie nienawistnych napisów
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

W kilkunastu miastach Polski w sobotę zamalowywane będą rasistowskie, homofobiczne i antysemickie napisy na murach i budynkach. To element akcji HejtStop, która ma przełamywać bierność wobec mowy nienawiści w przestrzeni publicznej.

- Mamy problem z nienawiścią - jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. W polskich miastach pełno jest nienawistnych bazgrołów, rasistowskich wypocin i gwiazd Dawida na szubienicy. Po prostu hejtów - wskazuje Stowarzyszenie Projekt Polska, które organizuje kampanię.

Wrogie, wulgarne napisy i rysunki będą zamalowywane w sobotę m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Świdnicy, Katowicach, Gubinie, Ełku, Tychach, Żywcu, Wadowicach, Bydgoszczy, Szczecinie, Sosnowcu, Gliwicach, Bytomiu oraz Łodzi.

"Chcemy pokazać, jak duży jest sprzeciw wobec obraźliwych treści znajdujących się w przestrzeni publicznej" - podkreślają organizatorzy. Zamalowywaniu towarzyszyć mają w niektórych lokalizacjach także happeningi i przedsięwzięcia angażujące mieszkańców i sąsiadów.

W akcji udział biorą w organizacje, instytucje, szkoły oraz osoby prywatne. Orężem w walce m.in. z wulgarnymi słowami, znakami szubienic, faszystowskimi hasłami, obraźliwymi inwektywami będą farby oraz pędzle i wałki.

W przedsięwzięciu w stolicy uczestniczyć mają, jak zapowiadają organizatorzy, m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz przedstawiciele ambasad Szwajcarii i Francji.

Więcej informacji o zamalowywaniu "hejterskich" napisów można znaleźć na stronie akcji: www.hejtstop.pl. Na stronie można też zgłosić kolejne napisy do zamalowania.

W ciągu roku do bazy prowadzonej w ramach projektu - jak powiedziała PAP koordynatorka kampanii HejtStop Joanna Grabarczyk - wpływają tysiące zgłoszeń dotyczących nienawistnych treści.

Ich zamalowywanie odbywa się w sposób spektakularny, nagłośniony medialnie dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i jesienią, ale trwa praktycznie non stop. "Zamalowaliśmy już setki miejsc, w samej Warszawie malujemy przynajmniej raz w miesiącu" - dodała.

Na stronie na facebooku, w wydarzeniu "Ogólnopolski dzień zamalowywania nienawistnych napisów", dostępny jest wykaz miast i konkretnych miejsc, gdzie planowana jest sobotnia akcja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

HejtStop: zamalowywanie nienawistnych napisów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.