HFPC: kryteria KRRiT ws. koncesji są niejasne

HFPC: kryteria KRRiT ws. koncesji są niejasne
(fot. Jose F. Caro / flickr.com)
PAP / wm

HFPC zwróciła się do KRRiT o informacje dotyczące przyznawania koncesji na nadawanie w ramach multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Zastrzeżenia fundacji budzi "brak transparentnych kryteriów" w konkursie, w którym odmówiono takiej koncesji m.in. TV Trwam.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poinformowała w środę PAP, że przesłała do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wystąpienie ws. przejrzystości procesu udzielania koncesji do nadawania na multipleksach.

DEON.PL POLECA

Fundacja zwróciła się z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej.

- Szczególne zastrzeżenia HFPC wzbudził brak upublicznienia transparentnych kryteriów wyboru nadawców w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT w kwietniu 2011 r., w którym odmówiono udzielenia koncesji nadawcom kanałów telewizyjnych, takich jak TV Trwam, Superstacja, czy TVN Meteo - podkreślono w wystąpieniu.

HFPC zwróciła też uwagę, że KRRiT nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych.

Według Fundacji, w przypadku TV Trwam powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. - Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna, niż istniejącej od 2003 r. TV Trwam - oceniła Fundacja.

W opinii HFPC kryterium finansowe stosowane przez KRRiT powinno być uzupełnione o szczegółowe parametry - np. wskazanie konkretnych gwarancji finansowych, jakie powinien przedstawić nadawca stający do procedury konkursowej, zaś parametry te powinny zostać podane do wiadomości publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu.

Zdaniem HFPC określenie jasnych kryteriów uzyskania i utrzymania wszelkiego rodzaju koncesji uprawniających do prowadzenia działalności nadawczej leży w interesie publicznym. W swoim stanowisku, fundacja zwróciła też uwagę na brak efektywnych mechanizmów rewizji decyzji koncesyjnej.

Ponadto HFPC wskazała na standardy międzynarodowe w zakresie regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji oraz na przestrzeganie zasad pluralizmu w mediach. Fundacja przypomniała, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi chronione na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

O tym, że KRRiT odrzuciła wniosek fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis o koncesję na miejsce TV Trwam na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej, która uprawnia do nadawania programów w technologii cyfrowej, napisała czwartkowa "Rzeczpospolita". Według gazety, brak koncesji spowoduje, że TV Trwam może nie być dostępna w telewizji kablowej; od 1 sierpnia 2013 r. telewizja cyfrowa w pełni zastąpi tradycyjną, analogową.

Jak informował PAP zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft, "przejście na nadawanie cyfrowe w najmniejszym sposób nie zmienia TV Trwam, która i tak dzisiaj nie jest nadawcą analogowym, ale - jak dziesiątki innych nadawców - rozprowadzana jest i będzie przez satelitę i w sieciach kablowych".

Rydzyk zaapelował o zbieranie podpisów i wysyłanie protestów do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam i Radia Maryja przy przydzielaniu koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne.

W tej sprawie głos zabrali także m.in. politycy PiS oraz Solidarnej Polski, którzy uważają, że nieprzyznanie TV Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym to zagrożenie dla wolności słowa. SP chce w tej sprawie informacji m.in. od premiera oraz interwencji RPO, a PiS m.in. zwołania komisji kultury i zmian w ustawie o RTV.

List otwarty w tej sprawie skierował do przewodniczącego KRRiT także Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. - Chcemy przypomnieć, że multipleks nie jest prywatną inwestycją członków KRRiT, ale dobrem narodowym, gdzie w imię demokracji i pluralizmu powinien znaleźć się również głos katolików, a takim jest jedyna - na razie - o zasięgu krajowym katolicka TV TRWAM - czytamy w liście.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

HFPC: kryteria KRRiT ws. koncesji są niejasne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.