TV Trwam bez koncesji na nadawanie w NTC

TV Trwam bez koncesji na nadawanie w NTC
(fot. Aotearoa / wikipedia.pl)
PAP / wm

Fundacja Lux Veritatis nie otrzyma koncesji dla Telewizji Trwam na nadawanie programu na multipleksie cyfrowym - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po wtorkowym posiedzeniu.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak poinformował we wtorek, że wcześniej podjęte decyzje koncesyjne pozostają w mocy.

Konkurs na nadawanie programu na pierwszym multipleksie - ostatnim, który został uruchomiony przed wyłączeniem analogowej telewizji w Polsce - KRRiT rozstrzygnęła w kwietniu 2011 r. Wśród jego zwycięzców nie znalazła się fundacja Lux Veritatis, która ubiegała się o koncesję dla TV Trwam. Wtorkowa decyzja KRRIT kończy postępowanie odwoławcze w tym konkursie.

O przyznanie Telewizji Trwam koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne apelowała między innymi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. W poniedziałek biskupi uznali, że "wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej".

O odrzuceniu wniosku o przyznanie koncesji na nadawanie TV Trwam na multipleksie cyfrowym zdecydowały względy finansowe, ubiegająca się o nią Fundacja Lux Veritatis nie gwarantowała finansowego powodzenia tego przedsięwzięcia - poinformowała we wtorek KRRiT.

DEON.PL POLECA

Jak mówił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, roczne koszty nadawania na multipleksie to około 10 mln zł. - Tymczasem z dokumentów, które wpłynęły do KRRiT, wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat Fundacja Lux Veritatis wykazywała straty wynikające z działalności operacyjnej, a pozostałe przychody malały - dodał Dworak.

Szef KRRiT podkreślił, że majątek fundacji został oszacowany na 90 mln zł, jednak większość z tej kwoty to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów i termin jej spłaty mija w okresie, na który miała zostać przyznana koncesja. - Na pytanie o warunki jej spłaty nie otrzymaliśmy odpowiedzi - powiedział Dworak.

Tym samym w sprawie koncesji dla TV Trwam KRRiT podtrzymała we wtorek swoją wcześniejszą decyzję. Opowiedziało się za tym czterech członków KRRiT, jeden - Stefan Pastuszka - wstrzymał się od głosu. Wtorkowa decyzja kończy proces odwoławczy w tej sprawie przed Radą; fundacja może jeszcze odwołać się do sądu administracyjnego.

Nadawcy, którzy nie uzyskali koncesji w tym postępowaniu, będą mogli ubiegać się o miejsca na tym multipleksie, które będą zwolnione przez Telewizję Polską. Oprócz fundacji Lux Veritatis o miejsce na pierwszym multipleksie zabiegali trzej inni nadawcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TV Trwam bez koncesji na nadawanie w NTC
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.