PiS: niech NIK zbada proces koncesyjny KRRiT

PiS: niech NIK zbada proces koncesyjny KRRiT
O. Tadeusz Rydzyk po posiedzeniu senackiej komisji kultury i środków przekazu. 17 stycznia KRRiT ostatecznie odrzuciła wniosek Telewizji Trwam o koncesję na nadawanie na multipleksie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

PiS chce, by NIK zbadała proces przyznawania koncesji przez KRRiT m.in. telewizji Trwam. Jednak, jak poinformował w piątek PAP rzecznik Izby Paweł Biedziak, NIK może to zrobić, gdy z takim wnioskiem zwróci się do niego Sejm lub jego organy, np. komisja sejmowa.

Biedziak podkreślił, że prawo nie pozwala NIK dokonać kontroli procesu koncesyjnego na wniosek grupy posłów albo w oparciu o wpływające do Izby skargi.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński spotkał się w czwartek z prezesem NIK Jackiem Jezierskim. Rozmowa dotyczyła kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dot. nieprzyznania TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

- Prezes Jezierski wyjaśnił prezesowi Kaczyńskiemu, że proces koncesyjny Izba może badać tylko na wniosek Sejmu lub jego organów, czyli np. komisji sejmowych. Musimy działać na podstawie ustawy. Z własnej inicjatywy możemy kontrolować budżet, wydatki KRRiT, natomiast proces koncesyjny, owszem tak, ale tylko na wniosek Sejmu lub jego organów - relacjonował Biedziak. - Jeśli taki wniosek do nas wpłynie z Sejmu, oczywiście będziemy badać proces koncesyjny - dodał.

DEON.PL POLECA

Biedziak poinformował też, że do NIK wpłynęło wiele skarg m.in. od posłów i podmiotów ubiegających się o koncesje na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. -Nie możemy ani na podstawie tych skarg, ani pism kierowanych do nas przez posłów podjąć kontroli w odniesieniu do procesu koncesyjnego - oświadczył.

Klub PiS przygotował projekt uchwały Sejmu w sprawie zlecenia Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli w KRRiT dot. udzielania koncesji na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt został przekazany marszałek Sejmu Ewie Kopacz.

Posłowie PiS przygotowali też wnioski o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: niech NIK zbada proces koncesyjny KRRiT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.