Historyczna trasa motocyklistów z Izraela

Historyczna trasa motocyklistów z Izraela
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
KAI / mg

Dokumentalny projekt "Back to Berlin" realizuje grupa motocyklistów z Izraela. Z Tel Awiwu jadą przez Europę, m.in. przez Polskę, do Niemiec. Motocykliści wiozą pochodnię, która rozpali znicz Europejskich Igrzysk Makabi odbywających się w Berlinie w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia.

W 1931 r. grupa 11 żydowskich motocyklistów postanowiła pokonać trasę z Berlina do Tel Awiwu, aby wziąć udział w pierwszych Igrzyskach Makabi - zawodach znanych także pod nazwą Olimpiady Żydowskiej. W lipcu 2015 r. 11 Izraelczyków, w ramach dokumentalnego projektu "Back to Berlin" postanowiło odtworzyć niezwykły przejazd przez Europę na motocyklach.

Obecna trasa przejazdu rozpoczyna się w Izraelu i wiedzie przez Bułgarię, Grecję, Rumunię, Serbię, Węgry oraz Polskę i kończy się na Olympiastadion w Berlinie. Motocykliści wiozą ze sobą pochodnię, która rozpali znicz podczas ceremonii otwarcia Europejskich Igrzysk Makabi - po raz pierwszy rozgrywanych w Niemczech, na stadionie, na którym w roku 1936 odbywała się okryta złą sławą Olimpiada, z której wykluczono żydowskich sportowców.

W trakcie podróży po Polsce jedenastu izraelskich motocyklistów w piątek, 17 lipca, przyjechało do Muzeum Auschwitz. W Miejscu Pamięci towarzyszyło im dwóch ocalonych z Zagłady: 78-letni Yaron Maron oraz 73-letni Joseph Gottdenker, którego uratowała polska rodzina - Władysław i Petronela Zioło z okolic Sandomierza.

DEON.PL POLECA

Izraelczycy na teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz I weszli przez bramę główną "Arbeit macht frei". Podczas wizyty zwiedzili blok 2, którego wnętrze zachowało się niemal w nienaruszonym stanie od wyzwolenia w styczniu 1945 r., a także krematorium.

Na swych maszynach przejechali też przed bramą główną byłego Auschwitz II-Birkenau. Obejrzeli tam m.in. drewniane baraki więźniarskie oraz rampę kolejową, na której Niemcy przeprowadzali selekcje deportowanych do obozu Żydów. Większość z nich została natychmiast zgładzona.

W poniedziałek 20 lipca Izraelczycy zwiedzą w Warszawie wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz zapoznają się z historią warszawskich i polskich Żydów.

Ambasada Izraela w Warszawie i Muzeum POLIN zapraszają na spotkanie z uczestnikami projektu "Back to Berlin", które odbędzie się w poniedziałek, 20 lipca o godz. 12:00 przy głównym wejściu do Muzeum POLIN.

Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce, partnerem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej szczegółów na temat projektu "Back to Berlin" oraz European Maccabi Games.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Historyczna trasa motocyklistów z Izraela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.