Hydrolog: W Warszawie "wszystko ledwo stoi"
Wisła w Warszawie przekracza stan alarmowy o 23 cm. O godz. 21 poziom wody na stołecznym wodowskazie wynosił 673 cm. W ciągu ostatniej doby rzeka podniosła się o 68 cm.
Fala kulminacyjna spodziewana jest w stolicy najprawdopodobniej w środę w nocy. Przewiduje się, że jej wysokość wyniesie 780 centymetrów, co by oznaczało, że fala powodziowa na Wiśle będzie taka sama, jak w maju.
W ocenie eksperta niektórym miejscom w Warszawie grozi tzw. przebicie hydrauliczne - woda w gruncie znajduje sobie drogę przepływu i w miarę, jak wzrasta jej prędkość i ilość, może dojść do zapadnięcia wału. - Wały są nasiąknięte, podłoże jest cały czas utopione w wodach gruntowych. Trzeba szczerze powiedzieć, że wszystko ledwo stoi - powiedział hydrolog, dr Piotr Kuźniar z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Od soboty w mieście ułożono ponad 16 tys. worków z piaskiem, a przygotowanych do ułożenia jest kolejnych 175 tys. worków i 120 ton piasku.
Od północy w poniedziałek na dwa dni zostanie zamknięty Wał Miedzeszyński oraz wybrane żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, na Pradze Północ, Pradze Południe, Białołęce, na Mokotowie i w Wilanowie. Informacja, które placówki zostaną zamknięte i lista placówek zastępczych, zostały opublikowane na stronie internetowej urzędu miasta. Pod numerem 800 70 70 47 działa infolinia dla rodziców.
Komenda Stołeczna Policji uruchomiła infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym. Dzwoniąc pod numery telefonów - 22 603 80 02 lub 09, warszawiacy mogą uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na ternie miasta i głównych drogach podwarszawskich powiatów, związanych z zagrożeniem powodziowym.
Ratusz radzi mieszkańcom terenów zagrożonych zalaniem, aby upewnili się, czy zajęcia w żłobku, przedszkolu lub szkole ich dzieci nie zostały odwołane, w miarę możliwości odesłali dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce, np. do rodziny, znajomych mieszkających w większej odległości od rzeki, ustalili sposoby kontaktowania się z rodziną w razie utraty z nią łączności, zabezpieczyli przed zniszczeniem lub utratą dokumenty, pieniądze, karty płatnicze oraz inne wartościowe rzeczy lub przedmioty, a także niezbędne leki oraz dokumentację medyczną osób przewlekle chorych.
Stołeczne władze przypominają także o konieczności wywiezienia samochodu w bezpieczne miejsce, zwłaszcza z parkingu podziemnego, zabezpieczeniu kratek kanalizacyjnych i okien piwnic przez nakrycie ich np. workami z piaskiem, opróżnieniu piwnic i garaży z przedmiotów zagrażających środowisku (oleje, farby itp.), zgromadzeniu w domu niezbędnej ilości nie psującej się żywności oraz czystej wody, uzupełnieniu zawartości apteczki oraz środków higienicznych. Ratusz apeluje także, aby nie zostawiać zwierząt w zamknięciu lub uwiązanych
Skomentuj artykuł