IPN ma nowe zeznania w sprawie śmierci Pyjasa

IPN ma nowe zeznania w sprawie śmierci Pyjasa
(fot. flickr.com)
PAP / zylka

Krakowski IPN, który prowadzi śledztwo dotyczące śmierci studenta Stanisława Pyjasa, otrzymał ze Stanów Zjednoczonych zeznania nowego świadka, który był jedną z trzech ostatnich osób widzących Pyjasa przed śmiercią.

Jak poinformował w piątek główny referent w śledztwie dotyczącym śmierci Pyjasa prok. Ireneusz Kunert, świadek Wojciech Radomski został przesłuchany pod koniec listopada przez pierwszego radcę polskiej ambasady w Waszyngtonie.

Według Kunerta z treści zeznań wynika, że świadek – rówieśnik i dobry znajomy Pyjasa – był jedną z trzech ostatnich osób, które widziały go żywego 6 maja 1977 roku. Z jego zeznań wynika, że widział Pyjasa nawet o 19.30, czyli o ponad trzy godziny później, niż wynikało z zeznań nieżyjącego świadka – Stanisława Pietraszki.

Stawia to nas w odmiennej sytuacji, co do oceny przebiegu tego ostatniego dnia, a o to nam przecież przede wszystkim w tym postępowaniu chodzi – ocenił Kunert. – Te zeznania jakiejś rewolucji nie czynią, niemniej z punktu widzenia próby odtworzenia tych ostatnich godzin mają dosyć ważkie znaczenie – dodał.

Jak powiedział Kunert, do IPN zgłaszają się "osoby z ulicy", które podają wiadomości dotyczące Pyjasa. Jak zaznaczył, w kilku przypadkach te informacje "coś nowego wniosły do śledztwa, ale nie chce o tym w szczegółach mówić".

DEON.PL POLECA

Ciało Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Prokuratura umorzyła wówczas śledztwo, podając, że Pyjas "spadł ze schodów". Dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja okoliczności jego śmierci była od początku niewiarygodna, bo wiedzieli, że interesowała się nim bezpieka.

Śledztwo wznowiono w 1991 r., a potem jeszcze kilkakrotnie podejmowano i umarzano z powodu niemożności wykrycia sprawców. Obecnie sprawę bada krakowski IPN. Jest to już piąte śledztwo ws. śmierci Pyjasa.

Krakowski IPN przejął je formalnie 21 maja 2008 roku w związku z pojawieniem się nowych dokumentów.

Do tej pory zarzuty utrudniania śledztwa z lat 70. przedstawiono sześciu osobom. Według prokuratury, w wyniku ich działalności zaprzepaszczono szanse na ustalenie okoliczności śmierci Pyjasa. Trzech z oskarżonych zmarło w toku postępowania, dwóch zostało prawomocnie skazanych, zaś proces przeciw b. wiceministrowi SW gen. Bogusławowi Stachurze, z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego został zawieszony, a po jego śmierci umorzony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IPN ma nowe zeznania w sprawie śmierci Pyjasa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.