Izraelskie media: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / sz

Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, porzucając groźbę więzienia - pisze w środę izraelski dziennik "Haarec" w wydaniu online o skierowaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego do Sejmu nowelizacji ustawy o IPN.

"Haarec" odnotowuje, że nastąpiło to sześć miesięcy po uchwaleniu tej ustawy i "po miesiącach kontaktów w tej sprawie między rządami Izraela i Polski". Podkreśla, że rząd w Warszawie chce znowelizować tę ustawę tak, aby nie narzucała ona kary więzienia za jej naruszenie.

Dziennik pisze, że uchwalenie ustawy o IPN "spowodowało kryzys w relacjach Polski z Izraelem i społecznością żydowską na całym świecie".

DEON.PL POLECA

Przytacza wysuwane przeciwko ustawie argumenty, takie jak ten, że ogranicza ona "debatę o roli, jaką część Polaków odegrała w Holokauście".

"Haarec" odnotowuje również skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym przez prezydenta Andrzeja Dudę, pisząc, że w praktyce oznaczało to zawieszenie jej stosowania do czasu orzeczenia TK.

Izraelski dziennik informuje, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich wezwało we wtorek polski Trybunał Konstytucyjny do odrzucenia ustawy o IPN. W opinii Stowarzyszenia ustawa "poważnie i nieproporcjonalnie" ogranicza wolność wypowiedzi, chronioną przez konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także przez konstytucję RP.

Stowarzyszenie podkreśla, że uznaje, iż Polacy byli ofiarami nazistowskiego reżimu i wyraża wdzięczność Polakom, którzy ryzykowali życiem, by ratować Żydów z Holokaustu. Jednocześnie stwierdza, że "nie można ignorować faktu, iż niektórzy Polacy pomagali nazistom w ich akcjach mających na celu eksterminację narodu żydowskiego" i podkreśla, że nie można nakładać ograniczeń na swobodę wyrazu w odniesieniu do tej "drażliwej i bolesnej kwestii, która powinna być przedmiotem wolnej i nieograniczonej debaty publicznej i badań naukowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izraelskie media: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN
Komentarze (4)
RC
Robert C
27 czerwca 2018, 11:37
No i dobrze. Choć karanie więzieniem za kłamstwa na temat udziału Polaków w II wojnie światowej, to nie był najlepszy pomysł, to dobrze że jego wprowadzenie wywołało burzę w świecie. Po prostu stanęliśmy w prawdzie, my Polacy, ci którzy bronią prawdziwości historii i ci którzy chcą ja fałszować. Teraz dużo trudniej będzie komukolwiek tłumaczyć się, że zrobił pewne rzeczy bezwiednie, czy przez pomyłkę. Dobrze też, że Polska nie wycofała się z tego od razu. Był czas, żeby uzyskać w związku z tym swoje korzyści, jak to w polityce.
MR
Maciej Roszkowski
27 czerwca 2018, 20:55
Czyli sukces goni sukces.
AB
Aleksander Borowski
28 czerwca 2018, 22:55
Ale kto chciał fałszować historię?Kto głosił ,że twórcami nazistowskich obozów zagłady byli Polacy?Politycy jakiego państwa ,historycy  z jakiego kraju.Na jakiej uczelni fałszowano prawdę historyczną w tej sprawie?Proszę podać przykład.Dziennikarze niekiedy ,ci na Zachodzie używali ,nazwy polskie obozy śmierci ,ale w znaczeniu geograficznym,bo Majdanek,Bełżęc,Chełmno nad Nerem,Bełżec,,itp.leżą w Polsce.NaZachodzie panuje powszecnie pogląd ,że za zbrodnie z II wojny św.odpowiadają Niemcy,oczywiście na tych terenach które N.okupowali.Chciałem Pona zapytać , czy Pan wie kto odpowiada za zbrodnie w Ruandzie z 1994.Plemię Hutu czy Tutssi?I czy w przypadku mylnej odpowiedzi dopuści się pan fałszerswa historycznegow tej sprawie?
MR
Maciej Roszkowski
29 czerwca 2018, 15:41
"Na Zachodzie" nie panuje takie przekonanie. Panuje przekonanie, że to byli naziści. I zupełnie malo kto wie, kto to byli ci naziści.