Izraelskie media: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN

Izraelskie media: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / sz

Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, porzucając groźbę więzienia - pisze w środę izraelski dziennik "Haarec" w wydaniu online o skierowaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego do Sejmu nowelizacji ustawy o IPN.

"Haarec" odnotowuje, że nastąpiło to sześć miesięcy po uchwaleniu tej ustawy i "po miesiącach kontaktów w tej sprawie między rządami Izraela i Polski". Podkreśla, że rząd w Warszawie chce znowelizować tę ustawę tak, aby nie narzucała ona kary więzienia za jej naruszenie.

Dziennik pisze, że uchwalenie ustawy o IPN "spowodowało kryzys w relacjach Polski z Izraelem i społecznością żydowską na całym świecie".

Przytacza wysuwane przeciwko ustawie argumenty, takie jak ten, że ogranicza ona "debatę o roli, jaką część Polaków odegrała w Holokauście".

"Haarec" odnotowuje również skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym przez prezydenta Andrzeja Dudę, pisząc, że w praktyce oznaczało to zawieszenie jej stosowania do czasu orzeczenia TK.

Izraelski dziennik informuje, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich wezwało we wtorek polski Trybunał Konstytucyjny do odrzucenia ustawy o IPN. W opinii Stowarzyszenia ustawa "poważnie i nieproporcjonalnie" ogranicza wolność wypowiedzi, chronioną przez konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także przez konstytucję RP.

Stowarzyszenie podkreśla, że uznaje, iż Polacy byli ofiarami nazistowskiego reżimu i wyraża wdzięczność Polakom, którzy ryzykowali życiem, by ratować Żydów z Holokaustu. Jednocześnie stwierdza, że "nie można ignorować faktu, iż niektórzy Polacy pomagali nazistom w ich akcjach mających na celu eksterminację narodu żydowskiego" i podkreśla, że nie można nakładać ograniczeń na swobodę wyrazu w odniesieniu do tej "drażliwej i bolesnej kwestii, która powinna być przedmiotem wolnej i nieograniczonej debaty publicznej i badań naukowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izraelskie media: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.