J. Buzek doktorem h.c. Politechniki Wrocławskiej
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Profesor został uhonorowany m.in. za aktywność w promowaniu rozwoju nauki i nowych technologii.
Jak podkreślił rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, prof. Buzek został uhonorowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych nad wymianą ciepła i masy, za przygotowanie Polski do członkostwa w UE. - Za zapewnienie naszemu krajowi godnego miejsca w tej europejskiej wspólnocie, za promowanie rozwoju badań naukowych w Europie i w Polsce na miarę wyzwania, jakim jest gospodarka oparta na wiedzy - powiedział rektor.
W okresie intensywnej działalności naukowej prof. Buzek dał się poznać nie tylko jako pomysłowy i twórczy naukowiec, świetny kierownik zespołu badawczego, lecz także jako znakomity mówca - napisał w laudacji prof. Andrzej Wiszniewski. - Już wówczas wzbudzał podziw i uznanie świetnymi referatami i tą nieczęsto spotykaną umiejętnością mówienia w prosty sposób o bardzo skomplikowanych sprawach - podkreślił profesor.
W uroczystości nadania tytułu wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. W auli było również około 60 rektorów polskich uczelni i blisko 30 z uczelni zagranicznych współpracujących z Politechniką Wrocławską, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Rosji i Danii. Uroczystość było zwieńczeniem obchodów 100-lecia uczelni technicznych we Wrocławiu, trwających od początku 2010 r.
Prof. Buzek w swej pracy naukowej zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią i zastosowaniami inżynierii procesowej. Opublikował ponad 100 oryginalnych prac naukowych z dziedziny wymiany masy i ciepła, oczyszczania gazów odlotowych z instalacji przemysłowych, a w szczególności odsiarczania spalin. Był w Polsce pionierem prac z pogranicza technologii i ekonomii, dotyczących optymalizacji ekonomicznej instalacji przemysłowych. Jego prace zostały wdrożone w kilku elektrowniach, ciepłowniach i rafineriach w Polsce.
- Niektórzy wieszczą najtrudniejszy czas dla UE w historii, ale ja słysząc te sygnały, śpię spokojnie, bo wiem, że ta przyszłość jest w dobrych rękach - podkreślił premier podczas uroczystości w auli Politechniki Wrocławskiej.
Premier zaznaczył, że przy takich okazjach zawsze pojawia się pokusa, aby zanurzyć się w historycznej refleksji, "święcić triumfy z przeszłości i chwalić dokonania sprzed lat". - To zrozumiałe, ale jako premier polskiego rządu, patrząc w stronę przewodniczącego PE nie mogę ulec tej pokusie, bo w interesie Europy i Polski jest, aby prof. Buzek zapomniał jak najszybciej o jubileuszu i zaszczytach, które trafiają w jak najbardziej godne ręce - mówił Tusk.
Premier podkreślił, że Polak został szefem PE w czasie, który jest wielkim wyzwaniem dla Polski i Europy. - Siła wewnętrzna, spokój i cierpliwość, które charakteryzują Buzka, są dzisiaj bezcenne z punktu widzenia całej Unii. To w jaki sposób nowy doktor honorowy pilnuje interesów zjednoczonej Europy, a w niej i Polski powoduje, że możemy patrzeć z większym spokojem w przyszłość w tych niespokojnych czasach - dodał Tusk.
- Jesteśmy w chwili trudnej dla Europy, Polski i świata. Każda epoka ma swoje wyzwania, a epoka kryzysu szczególnie. Musimy na nie odpowiedzieć - mówił podczas wykładu po otrzymani doktoratu hc. Politechniki Wrocławskiej przewodniczący PE prof. Jerzy Buzek.
- Jesteśmy dziś świadkami zupełnie nowego rozwoju polityki społeczno-gospodarczej. Dziś społeczeństwa oparte na wiedzy są rzeczą normalną (...) a innowacyjność stała się najważniejszym ich wyzwaniem - mówił Buzek.
Dodał, że odpowiedzią na kryzys powinno być konkurowanie krajów europejskich w skali globalnej. - Konkurowanie krajów tworzy miejsca pracy, zaś działalność innowacyjna odgrywa ogromną rolę w osiąganiu przewagi konkurencyjnej i kształtowaniu współczesnej cywilizacji - mówił przewodniczący PE.
Buzek zwracając się do naukowców podkreślił, że to głównie w ich rękach spoczywa odpowiedzialność za technologiczny rozwój Europy. - Jesteście demiurgami, twórcami współczesnego świata. Możecie świat zmieniać, ulepszać, przybliżać do marzeń, stwarzać go bardziej przyjaznym ludziom, ale możecie go też zniszczyć, dlatego tak ważne są wartości, którym technika powinna być podporządkowana - mówił profesor Buzek.
Skomentuj artykuł