Jarosław Kaczyński o prawach wyborczych kobiet i "pedagogice wstydu"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kw

Czasy pedagogiki wstydu odchodzą właśnie do przeszłości. Miejmy nadzieję, że bezpowrotnie - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników II Ogólnopolskiego Forum Samorządów, które odbywa się w sobotę w Jasionce k. Rzeszowa.

Były premier przypomniał, że w tym roku przypada również setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. "Można powiedzieć, że Polki otrzymały pełnię praw wyborczych wraz z narodzinami Polski odrodzonej, a więc te prawa przyszły wraz z wolnością naszej ojczyzny. Były jednym z pierwszych owoców tej wywalczonej wolności" - wskazał.

DEON.PL POLECA

Lider PiS ocenił, że fakt ten "nie przeszkadza propagatorom pedagogiki wstydu mówić, że kobiety na ziemiach polskich uzyskały te prawa dopiero w 1918 roku". "I sugerować tym samym, że nie mająca własnej organizacji państwowej, rozszarpana przez trzech zaborców Polska mogła to uczynić o wiele lat wcześniej. Mamy się według tej konstrukcji myślowej bić we własne piersi za cudze grzechy. Ale nie będziemy, bo czasy pedagogiki wstydu odchodzą właśnie do przeszłości. Miejmy nadzieję, że bezpowrotnie" - napisał Kaczyński.

Kaczyński zaznaczył w liście, że samorządność i wolność w dziejach naszego kraju były zawsze ze sobą powiązane. Dodał, że tradycje władzy lokalnej sięgają historii I Rzeczypospolitej. Lider PiS napisał, że to Sejm Czteroletni w 1791 r. uchwalił ustawę dającą miastom samorządność. Później potwierdziła to Konstytucja 3 Maja.

Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Kaczyński przypomniał, że najwcześniej niepodległość "rodziła się tu, na ziemiach Galicji Zachodniej". Prezes PiS napisał, że według źródeł historycznych już pod koniec października 1918 r. w Rzeszowie młodzież zrywała orły austriackie z gmachów rządowych.

Były premier podkreślił, że obecnie konieczne jest wykorzystanie "skokowego rozwoju kraju", a według niego nie uda się tego osiągnąć bez ciężkiej pracy na wszystkich szczeblach samorządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarosław Kaczyński o prawach wyborczych kobiet i "pedagogice wstydu"
Komentarze (10)
11 lutego 2018, 12:54
,,Przemowa Jarosława Kaczyńskiego ze znanej już drabinki nie odbiegała od comiesięcznego słowotoku obfitego w frazesy o powstawaniu z kolan, odzyskiwaniu godności, początku końca „pedagogiki wstydu”. Dla Kaczyńskiego każda miesięcznica jest jak dzień świstaka. Co miesiąc jesteśmy do czegoś bardzo blisko i właśnie powstajemy z kolan. Co robiliśmy więc na tych kolanach przez ostatnie dwa lata?"
Oriana Bianka
11 lutego 2018, 10:42
Polki są dumne, że uzyskały prawa wyborcze juz w 1918r, wcześniej niż Amerykanki, Szwedki, Francuzki, Włoszki, Hiszpanki, Portugalki, Irlandki, Szwajcarki, itd.  Nie rozumiem więc o czym pan Kaczyński mówi.
WDR .
11 lutego 2018, 07:03
Jarosław Kaczyński: "dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu - tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać." Beniamin: "Kaczyński już od dawna plecie co mu ślina na język przyniesie wiedząć ,że lud PiSowski i tak połknie każde słowo jak objawienie, a to rzeczywiście często niespójny , pozbawiony sensu nie poparty niczym (bo po co )bełkot."
11 lutego 2018, 10:13
Ciekawa taktyka najpierw sprowokować do antysemityzmu , a później mowić ,że to choroba.
10 lutego 2018, 21:15
Lider PiS ocenił, że fakt ten "nie przeszkadza propagatorom pedagogiki wstydu mówić, że kobiety na ziemiach polskich uzyskały te prawa dopiero w 1918 roku". "I sugerować tym samym, że nie mająca własnej organizacji państwowej, rozszarpana przez trzech zaborców Polska mogła to uczynić o wiele lat wcześniej. Mamy się według tej konstrukcji myślowej bić we własne piersi za cudze grzechy. Ale nie będziemy, bo czasy pedagogiki wstydu odchodzą właśnie do przeszłości. Miejmy nadzieję, że bezpowrotnie" - napisał Kaczyński. ----------- O co tutaj chodzi ? O czym ten pan bełkocze ?  ------------ Kaczyński zaznaczył w liście, że samorządność i wolność w dziejach naszego kraju były zawsze ze sobą powiązane. Dodał, że tradycje władzy lokalnej sięgają historii I Rzeczypospolitej. Lider PiS napisał, że to Sejm Czteroletni w 1791 r. uchwalił ustawę dającą miastom samorządność. Później potwierdziła to Konstytucja 3 Maja. -------- Co to za surrealistyczny bełkocik ? Niech ten pan weżmie dowolny podręcznik do historii Polski i przeczyta jaka była rola i pozycja miast i mieszczaństwa w dawnej Polsce, przecież to historyczna wiedza szkolna na poziomie szkoły średniej.
10 lutego 2018, 22:38
Kaczyński już od dawna plecie co mu ślina na język przyniesie wiedząć ,że lud PiSowski i tak połknie każde słowo jak objawienie, a to rzeczywiście często niespójny , pozbawiony sensu nie poparty niczym (bo po co )bełkot.
JL
Jacek Lempicki
11 lutego 2018, 06:24
1° Najwyrazniej byly zarzuty, ze Polska dopiero w roku 1918 przyznala prawa wyborcze kobietom. JK wyjasnia, iz wczesniej nie bylo to mozliwe. 2° Sejm czteroletni i kostytucja 3 maja byly za czasow I Rzeczypospolitej. Pod sam koniec, zapewne, ale swiadcza o tym, ze byla swiadomosc problemu i chec poprawy sytuacji.
11 lutego 2018, 11:17
Ponieważ z wiedzą szkolną, nawet w epoce internetu, są problemy, więc przypominam, że samorządy miały tylko wielkie miast pruskie: Gdańsk, Toruń i Elbląg. Miastami rządził kasztelan. Oczywiście, istniały jeszcze prywatne miasta szlacheckie i duchowne, ale raczej nietrudno zgadnąć, że samorządu nie miały.
JL
Jacek Lempicki
11 lutego 2018, 15:52
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_o_miastach Późno, ale jednak.
JL
Jacek Lempicki
11 lutego 2018, 16:00
12-mo Obieranie przez obywatelów miast własnego magistratu, mianowicie burmistrzów, wójtów i wszelkich urzędników, jako jest cechą wolności, tak przy tejże wolności miasta zostawują się. Niemniej będzie wolno tymże miastom czynić rozporządzenia co do wewnętrznych porządków i uskutecznienia dozierać, o czym Komisję Policji uwiadomiać mają przez raporta. Jakby nie bylo