Jest czas na znalezienie najlepszych rozwiązań
PSL jasno przedstawiło swoje propozycje w sprawie reformy emerytalnej, jest jeszcze czas na znalezienie najlepszych rozwiązań, "naturalną większością jest większość koalicyjna" - powiedział w środę dziennikarzom minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz przypomniał, że reforma emerytalna będzie tematem czwartkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. - Jest ustalone, że w tym posiedzeniu weźmie udział pan premier. Myślę, że warto się spotkać jutro i rozmawiać na ten temat. Spotkanie ze związkowcami, z pracodawcami, z udziałem pana premiera, jest bardzo istotnym elementem procesu legislacyjnego tej ustawy - powiedział.
Szef MPiPS podkreślił, że PSL jasno przedstawiło swoje propozycje na temat reformy emerytalnej. - Jest jeszcze czas na znalezienie dobrych rozwiązań. Wykazaliśmy się takimi zdolnościami w projektowaniu różnych ustaw - powiedział.
Kosiniak-Kamysz ocenił, że rozmowy na temat reformy emerytalnej przebiegają w dobrej atmosferze. - Są twarde stanowiska, ale dzisiaj zbiera się zarząd Platformy Obywatelskiej. Myślę, że ustosunkuje się do tych propozycji PSL również. Mamy jeszcze ten czas, żeby wykorzystać go na znalezienie najlepszych rozwiązań - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Podkreślił, że prace nad reformą emerytalną trwają. - Jesteśmy po formalnym etapie konsultacji. Uwagi jeszcze spływają z części organizacji. My to zbieramy, podsumowujemy - powiedział minister.
We wtorek koalicji PO-PSL nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy emerytalnej. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że nadal jest ono możliwe. O możliwości zbudowania większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie reformy, będzie w środę debatować zarząd PO.
W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Propozycja wzbudziła skrajne opinie partnerów społecznych, zastrzeżenia mają niektóre resorty. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.
Związkowcy mówią zmianom "nie", popierają je natomiast pracodawcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w dniach 28-30 marca.
Skomentuj artykuł