Jest postępowanie ws. zatonięcia Baltic Ace

Jest postępowanie ws. zatonięcia Baltic Ace
(fot. EPA/MICHEL KODDE)
PAP / slo

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła we wtorek postępowanie ws. zatonięcia statku Baltic Ace. W katastrofie na Morzu Północnym zginęło dwóch Polaków, trzech uznano za zaginionych. Postępowanie dotyczy sprowadzenia katastrofy w ruchu morskim.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk powiedziała PAP, że postępowanie zostało wszczęte z urzędu, na podstawie doniesień m.in. medialnych dotyczących katastrofy i jest prowadzone "w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa".

DEON.PL POLECA

 

 

Poinformowała, że we wtorek prokuratura zwróciła się do Morskiej Agencji Gdynia, za pośrednictwem której zatrudniono 10 z 11 polskich członków załogi Baltic Ace, o przekazanie całej dokumentacji dotyczącej zatrudnionych marynarzy. - Będziemy podejmowali działania mające na celu przesłuchanie marynarzy, którzy przeżyli katastrofę i wrócili do kraju - dodała.

Wawryniuk powiedziała również, że "po sprowadzeniu do kraju ciał dwóch Polaków, którzy zginęli w katastrofie, być może przeprowadzona będzie sekcja zwłok".

5 grudnia wieczorem pływający pod banderą Bahamów samochodowiec Baltic Ace zderzył się z cypryjskim kontenerowcem Corvus J. Wśród 24 osobowej załogi Baltic Ace było 11 Polaków. Sześciu z nich uratowano, dwóch zginęło, a trzech formalnie ma status zaginionych. Taki status ma jeszcze trzech innych członków załogi. W katastrofie zginęło pięć osób. Oprócz obywateli RP na statku zatrudnieni byli też Bułgarzy, Ukraińcy i Filipińczycy. Uratowani Polacy w miniony weekend wrócili do kraju.

Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński poinformował w ub. tygodniu, że Polska będzie zabiegać o udział w badaniu przyczyn zderzenia dwóch statków na Morzu Północnym. - W związku z tym, że wypadek miał miejsce na wodach międzynarodowych, to zgodnie z prawem europejskim i międzynarodowym organem uprawnionym do badania wypadków morskich jest organ państwa bandery statku, tzn. w tym przypadku albo Cypru, albo Bahamów. To one muszą między sobą uzgodnić, który organ będzie kierował badaniem. Polska jako państwo istotnie zainteresowane będzie zabiegała o to, aby dołączyć do badania wypadku prowadzonego przez Cypr lub Bahamy - poinformował PAP Karpiński.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest postępowanie ws. zatonięcia Baltic Ace
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.