Jutro w Warszawie zamknięta część szkół

Jutro w Warszawie zamknięta część szkół
Warszawa: w poniedziałek zamknięta część szkół (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / ad

W poniedziałek zostanie zamkniętych ponad 120 stołecznych szkół, przedszkoli i żłobków w rejonach potencjalnie zagrożonych podtopieniami - poinformowała w sobotę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak wyjaśniła, chodzi o ponad 120 placówek oświatowych, w tym cztery żłobki, które znajdują się na potencjalnych terenach zalewowych. "Dotyczy to tych dzielnic, które są zagrożone ewentualnym nasiąknięciem wałów" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.

Prezydent Warszawy wyjaśniła, że dotyczy to grupy ponad 1 tys. dzieci i młodzieży. "Doszliśmy do wniosku, że jest to grupa bardzo trudna do ewakuacji. W związku z tym ogłaszamy to dzisiaj wieczorem, żeby rodzice mogli przez całą niedzielę zorganizować opiekę nad dzieckiem" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zwrócił się o rozważenie możliwości zamknięcia w poniedziałek niektórych szkół, przedszkoli, a także teatrów, muzeów i innych obiektów, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi do czasu, gdy ryzyko wystąpienia Wisły z brzegów się zmniejszy.

Prezydent Warszawy poinformowała, że są przygotowane plany ewakuacyjne dla wszystkich dzielnic zagrożonych powodzią - Mokotów, Wilanów, Wawer, Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Śródmieście, Żoliborz i Bielany.

Zwiększono także - ze 100 tys. do 180 tys. - rezerwę worków z piaskiem. "Staramy się utrzymywać nadwyżkę sprzętu i ludzi na wypadek złego scenariusza i każdy negatywny sygnał jest sprawdzany (...) na przykład przesiąkanie wody w Porcie Czerniakowskim" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto władze Warszawy zwróciły się do Berlina o wsparcie eksperta w zakresie ewakuacji ludności. "Chodzi o osobę która już brała udział w ewakuacjach na dużą skalę, bo w Warszawie nigdy na taką skalę, nawet kilku tysięcy osób, ewakuacji nie było" - wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro w Warszawie zamknięta część szkół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.