Już ok. 440 tys. jednostek archiwalnych IPN

Już ok. 440 tys. jednostek archiwalnych IPN
(fot. ipn.gov.pl)
PAP / mh

Opisy dokumentów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, SB, Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej i wojskowych sądów rejonowych znalazły się wśród blisko 440 tys. jednostek archiwalnych opublikowanych w przez IPN w internecie.

Jak poinformowali PAP w czwartek przedstawiciele Instytutu, IPN opublikował kolejne 110 tys. opisów teczek na swojej stronie internetowej. Łącznie w udostępnianym od 31 grudnia 2012 r. w internecie elektronicznym inwentarzu archiwalnym znaleźć można już informacje o prawie 338 tys. jednostkach archiwalnych przechowywanych w archiwach Instytutu. Opublikowany zasób ma być systematycznie uzupełniany. Obowiązek taki nałożyła na IPN nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z 18 marca 2010 r.
Instytut udostępnił opisy dokumentów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie i jego jednostek terenowych (wojewódzkich i powiatowych urzędów bezpieczeństwa publicznego) z lat 1944-1954, Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego i podległych mu jednostek terenowych (wojewódzkich i powiatowych urzędów ds. bezpieczeństwa publicznego) z lat 1954-1956. Większość opisów dotyczy materiałów archiwalnych Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie i podległych mu jednostek terenowych (komend wojewódzkich, miejskich, powiatowych i rejonowych Milicji Obywatelskiej oraz wojewódzkich i rejonowych urzędów spraw wewnętrznych) z lat 1956-1990.
W inwentarzu znaleźć można opisy dokumentów Informacji Wojskowej (1943-1957), Wojskowej Służby Wewnętrznej (1957-1990) oraz akt ogólnych, operacyjnych i informacyjnych, wytworzonych przez Oddział II (1945-1951) oraz Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (1951-1990).
Po raz pierwszy opublikowano opisy dokumentów nieosobowych wytworzonych i zgromadzonych przez cywilne i wojskowe organy wymiaru sprawiedliwości (sądy specjalne, prokuratury, sądy powszechne i wojskowe). Wiąże się to z faktem - jak podkreśla IPN - że część wymiaru sprawiedliwości zaliczała się do aparatu represji, zwłaszcza organy, które zajmowały się rozpatrywaniem i orzekaniem w sprawach politycznych.
Wśród nowych udostępnionych opisów znalazły się także dokumenty wojskowych sądów rejonowych działających w latach 1946-1955 i zajmujących się również sprawami podległymi sądownictwu powszechnemu, czyli dotyczącymi osób cywilnych. Sądy te orzekały często najwyższy wymiar kary dla działaczy podziemia niepodległościowego.
W archiwum IPN znajduje się ponad 90 km akt. Zasób archiwalny to nie tylko dokumenty papierowe, przede wszystkim kartoteki liczące ponad 10 tys. metrów bieżących, ale również mikrofilmy, fotografie (ok. 39 mln zdjęć), nagrania filmowe (ponad 2 tys. jednostek archiwalnych) i dźwiękowe (ok. 1,4 tys. jednostek archiwalnych).
Publikacja kolejnych opisów jednostek akt zapowiadana jest na wrzesień - październik br.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już ok. 440 tys. jednostek archiwalnych IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.