"Każdy już czuje ciśnienie przed turniejem"

"Każdy już czuje ciśnienie przed turniejem"
(fot. Roger Gorączniak / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
PAP / pz

To było pożyteczne i sympatyczne szkolenie z udziałem trenerów uczestników Euro 2012, ale widać, że każdy już czuje małe ciśnienie - ocenił Franciszek Smuda. Selekcjoner reprezentacji Polski wziął udział w Warszawie w warsztatach przed turniejem.

- Rozmawialiśmy na tematy organizacyjne, np. jak trzeba przygotować się do pracy z mediami, kiedy można udzielić wywiadu, w jakim miejscu itd. To dla mnie pożyteczne informacje. My, trenerzy, mieliśmy również wykład z Pierluigi Colliną (były znany arbiter, obecnie członek Komisji Sędziowskiej UEFA). Opowiadał, co nam wolno, a czego należy unikać. W sumie naprawdę wartościowe szkolenie - powiedział trener Smuda.

Podobne spotkania odbywają się przed wszystkimi wielkimi imprezami. Uczestniczą w nich m.in. selekcjonerzy, kierownicy ekip, lekarze drużyn oraz oficerowie ds. bezpieczeństwa i transportu. Dla Smudy obecne warsztaty były pierwszymi, w jakich uczestniczył.

- Nie miałem tremy. Zresztą piątek był już drugim dniem, zdążyłem się oswoić. Przyjemna atmosfera, mogłem spotkać się z innymi trenerami. Porozmawiałem m.in. z Joachimem Loewem (selekcjoner reprezentacji Niemiec), z którym dobrze się znam, ale także z Mortenem Olsenem (selekcjoner Duńczyków) i szkoleniowcem Greków Fernando Santosem. Z tym ostatnim wymieniliśmy trochę uwag na temat greckiego futbolu, ale nie wyciągaliśmy od siebie nawzajem tajemnic przed ME - uśmiechnął się Smuda.

Piłkarze Santosa będą rywalami biało-czerwonych w grupie A, podobnie jak Rosjanie i Czesi.

- To były luźne rozmowy, ale widać, że każdy już czuje małe ciśnienie przed Euro. Selekcjonerzy są wyciszeni, skupieni - dodał Smuda.

Jak podkreślił, jego spokoju przed turniejem nie zmąciła informacja o kontuzji łokcia Damiena Perquisa. Obrońca Sochaux i reprezentacji Polski nie zagra do końca ligowego sezonu.

- Na razie nie myślę za bardzo o tym urazie. To kontuzja ręki, więc jest większa szansa powrotu Damiena do pełnej dyspozycji fizycznej. Bądźmy dobrej myśli. Za miesiąc piłkarz wznowi treningi. Zobaczymy, jak wówczas będzie się prezentował - podkreślił szkoleniowiec.

W dwudniowych warsztatach wzięło udział około 250 osób, reprezentujących 16 uczestników mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Omawiane były m.in. kwestie dotyczące zakwaterowania, bezpieczeństwa, ochrony, transportu, logistyki, opieki medycznej, marketingu i pracy mediów.

W Warszawie pojawiła się większość trenerów uczestników turnieju, z wyjątkiem prowadzącego kadrę Ukrainy Olega Błochina. Władze UEFA reprezentowali dyrektor wykonawczy Martin Kallen i dyrektor generalny David Taylor. Warsztaty zakończyły się w piątkowe południe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Każdy już czuje ciśnienie przed turniejem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.