Kielce: Przepełnione noclegownie dla bezdomnych

Kielce: Przepełnione noclegownie dla bezdomnych
(fot. shutterstock.com)
KAI/mc

Rekordowo niskie temperatury sprawiły, że miejskie ogrzewalnie i noclegownie w Kielcach zapełniły się osobami bezdomnymi. Świetlica i ogrzewalnia przy ulicy Ogrodowej są już pełne. Przed mrozem można schronić się jeszcze w kieleckiej noclegowni i schronisku.

- Mamy nadkomplet - informuje opiekun ogrzewalni Zbigniew Zdankiewicz. Minionej nocy schronienie znalazło tam 26 osób. Każda bezdomna osoba może przyjść, ogrzać się, napić ciepłej herbaty, pod warunkiem, że jest trzeźwa. - W dzień wymagamy całkowitej trzeźwości, w nocy dopuszczamy pół promila - mówi Zdankiewicz. Ogrzewalnia i świetlica są dostępne całodobowo, można tam skorzystać także z łaźni lub pralni.

DEON.PL POLECA

Noclegowania przy ul. Żeromskiego prowadzona przez kielecki oddział Towarzystwa św. Brata Alberta na 20 dostępnych łóżek udziela aktualnie schronienia 18 osobom. - Być może przybędą dzisiaj kolejne dwie osoby, ale pobyt u nas wymaga weryfikacji i pełnej trzeźwości. Nie jest to schronienie na jedną noc, bezdomny otrzymuje swoje łóżko, szafkę, jakby stałe miejsce - informuje Magdalena Sobora, opiekunka noclegowni. Wyjaśnia, że wyjątkowe sytuacje przewidują awaryjne rozwiązania.

W tym sezonie w Kielcach wzrosła liczba noclegów dla bezdomnych o ok. 50 miejsc. W 2014 roku było ich ponad 770, obecnie ok. 820.

Bezdomnym pomagają placówki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także instytucje prowadzone przez diecezję kielecka bądź związane z Kościołem, w tym np. Schronisko św. Brata Alberta, o bardzo dobrym standardzie, z kaplicą, jest przeznaczone dla ok. 40 osób.

Bezdomni mogą skorzystać z placówek i schronisk prowadzonych przez Caritas, m.in. ze Schroniska dla Kobiet w Kielcach, schronisk w Świniarach, Morawianach, w Kidowie i w Piasku Wielkim. Caritas realizuje także program "Twój wybór - zmniejszenie skali bezdomności na dworach kolejowych oraz w ich otoczeniu". Programem zostało objętych siedem dworców.

Tej zimy z wychłodzenia zmarło w Polsce już 27 osób. Służby miejskie apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok leżącego człowieka, nawet, jeśli jest on nietrzeźwy. Należy zadzwonić niezwłocznie po pomoc, do straży miejskiej - tel. 986, lub policji - telefony: 112 lub 997. Telefon może uratować życie drugiej osobie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: Przepełnione noclegownie dla bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.