Klich: jesteśmy gotowi do zmiany emerytur

Klich: jesteśmy gotowi do zmiany emerytur
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Szef MON Bogdan Klich powiedział w czwartek, że budżet wojska jest stabilny i zapewnia bezpieczeństwo kraju. Podkreślił, że zarzuty Jarosława Kaczyńskiego, zawarte w liście do premiera, są nieprawdziwe.

- To nasze siły zbrojne, nasze wojsko stanowią najważniejszy gwarant bezpieczeństwa zewnętrznego kraju i nienaruszalności naszych granic. Jest nieprawdą, że w 2010, czy w kolejnym roku, przyszłym roku dochodzi do ograniczeń finansowych - powiedział Klich w radiu TOK FM.

- Niedobrze się dzieje, jeśli jeden z głównych polityków upowszechnia nieprawdę co do wydatków i modernizacji naszych sił zbrojnych - zaznaczył minister.

- Większe środki idą na zakupy trwałe w wojsku, na inwestycje budowlane, zakupy sprzętu, uzbrojenia wojskowego. Wydatki majątkowe w tym roku - to niebanalna kwota w tym roku - 5 mld 700 mln zł, a w przyszłym roku 6 mld 600 mln zł - mówił Klich.

- To, co wojsko zjada na bieżąco jest utrzymywane na tym samym poziomie, a to, co stanowi inwestycję w przyszłość dla wojska, wzrasta prawie o 19 proc. To jest struktura budżetu, która pozwala mi mówić, że o ile ten budżet był budżetem stabilizacji, to ten przyszłoroczny budżet jest budżetem zdecydowanego rozwoju - przekonywał minister.

Zdaniem Klicha, przyjętą w NATO metodą jest rozmawianie z Rosją "ostrożnie, o tym, co jest wspólnym interesem, na czym NATO może skorzystać". - To zostanie zapisane także w nowej koncepcji strategicznej: Afganistan, terroryzm, zwalczanie klęsk żywiołowych, a także transport, logistyka dla Afganistanu - to tematy, w których NATO upatruje wspólnego interesu z Rosją i Rosja się z tym zgadza.(...) Ale pomysły niektórych, by wspólnie z Rosją, już od początku budować system tarczy antyrakietowej, natowskiej, są pomysłami niedobrymi - ocenił Klich.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich pytany w radiu TOK FM o reformę emerytur wojskowychpowiedział, że zmiany w emerytuarach wojskowych są gotowe. - Jesteśmy gotowi do tej zmiany od dłuższego czasu.  I to zarówno wtedy, gdy była mowa o podwyższeniu wieku emerytalnego, jak i od tych wielu miesięcy, odkąd zapewniam, że jesteśmy także gotowi do wprowadzenia systemu mundurowego do systemu powszechnego - powiedział Klich

- Nie ma żadnych przeszkód, żeby od 1 stycznia 2012 r. żołnierze - ci, którzy przyjdą po 1 stycznia 2012 roku - byli uczestnikami systemu powszechnego i aby objęły ich te regulacje, które obejmują innych, z pewnymi modyfikacjami, ale w każdym razie, aby generalnie system mundurowy został wprowadzony do systemu powszechnego - stwierdził minister obrony narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Klich: jesteśmy gotowi do zmiany emerytur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.