Kolejny wniosek ws. ofiar katastrofy smoleńskiej

Kolejny wniosek ws. ofiar katastrofy smoleńskiej
(fot. Tajchert / flickr.com / CC BY-NC-ND)
PAP / kn

Do Rosji wysłano kolejny wniosek dotyczący uzupełnienia materiałów brakujących w polskim śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej; chodzi m.in. o dokumentację sądowo-medyczną ofiar tragedii - poinformowała w poniedziałek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Jak poinformował kpt. Marcin Maksjan z NPW, uzupełniający wniosek o udzielenie pomocy prawnej został wysłany do Rosji jeszcze w sierpniu. Dodał, że we wniosku tym zwrócono się m.in. o "przesłanie uwierzytelnionej kopii wskazanych szczegółowo nieprzesłanych dotychczas dokumentów sądowo-medycznych".
W połowie maja do Polski wpłynął z Rosji jeden tom akt liczący 126 kart - zawierający ekspertyzy sądowo-medyczne, biologiczne i chemiczne dotyczące ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Po ich analizie - na początku lipca - prokuratura wojskowa informowała, że dokumentacja sądowo-medyczna dotycząca ofiar katastrofy smoleńskiej, którą mają polscy prokuratorzy, jest nadal niekompletna. Zapowiedziała wtedy wysłanie kolejnego wniosku.
Wysłany w sierpniu wniosek, jak wyjaśnił kpt. Maksjan, zawierał ponadto postulat przekazania kopii obowiązujących w dniu katastrofy kompletnych dokumentów "w postaci instrukcji wykonywania lotów w rejonie lotniska Smoleńsk-Północny oraz Federalnych Przepisów Lotniczych Wykonywania Lotów Lotnictwa Państwowego". Polscy prokuratorzy zwrócili się także o przekazanie "nieprzesłanej dotąd dokumentacji fotograficznej bądź filmowej dokumentującej: przebieg czynności oględzin miejsca katastrofy, wraku i jego elementów; stan zwłok ofiar katastrofy oraz ich  identyfikację".
Niewykluczone, że przynajmniej część dokumentów, o które zwróciła się polska prokuratura, trafi niebawem do Polski. W ubiegłym tygodniu przebywający z wizytą w Moskwie prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że Prokuratura Generalna Rosji aktualnie analizuje kolejną partię materiałów z rosyjskiego śledztwa - osiem tomów - które zostaną przekazane stronie polskiej w ramach realizacji jej wniosków o pomoc prawną.
"W czasie spotkania z Jurijem Czajką (prokurator generalny Federacji Rosyjskiej - PAP) uzyskałem informację, że obecnie w Prokuraturze Generalnej Rosji poddawana jest analizie dokumentacja przesłana przez Komitet Śledczy FR. Tego rodzaju materiały muszą być przekazywane Prokuraturze Generalnej Rosji, która po ich przeanalizowaniu przesyła je do Polski" - mówił Seremet. Dodał, że obecnie trudno mu powiedzieć, jaka jest treść tych dokumentów. 
Jesienią zeszłego roku prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie z powodu wątpliwości w określeniu tożsamości niektórych ciał ofiar katastrofy z urzędu przeprowadziła sześć ekshumacji. Badania wykazały złożenie tych ciał w niewłaściwych grobach. Wcześniej prokuratura dokonała jeszcze trzech ekshumacji - wówczas jednak ich powodem nie były wątpliwości związane z tożsamością ofiar. Na rozpoznanie oczekują jeszcze trzy inne wnioski dotyczące ekshumacji.
Prokuratura wojskowa uzyskała już wiele dokumentów i opinii odnoszących się do okoliczności tragicznego lotu. Nadal jednak oczekuje na zlecone opinie biegłych na temat różnych kwestii. Do innych państw - przede wszystkim Rosji - od początku śledztwa skierowano ponad 25 wniosków o pomoc prawną. Obecnie polskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedłużone do 10 października. Z kolei postępowanie rosyjskie w tej sprawie zostało przedłużone do 10 grudnia.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejny wniosek ws. ofiar katastrofy smoleńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.