Komisja senacka zaczęła rozpatrywać ustawę ws. 500 plus dla niepełnosprawnych

Komisja senacka zaczęła rozpatrywać ustawę ws. 500 plus dla niepełnosprawnych
(fot. AbsolutVision / Unsplash)
PAP / kk

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej we wtorek po godz. 12:30 rozpoczęła rozpatrywać ustawę ws. świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej na posiedzeniu komisji reprezentują wiceministrowie Krzysztof Michałkiewicz i Kazimierz Kuberski. Obecni są także przedstawiciele ZUS, KRUS, a także organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Podczas uchwalania w Sejmie ustawy ws. 500 plus dla niepełnosprawnych przyjęta została poprawka klubu PO-KO dotycząca zasad uprawniających do tego świadczenia. Projekt rządu przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł brutto). Przyjęta przez Sejm poprawka PO-KO przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

W czwartek wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że PiS przygotuje na etapie prac w Senacie propozycje zmian w ustawie o 500 plus dla niepełnosprawnych. Przekonywał, że "znacząco rozszerzą" one liczbę osób, które dostaną świadczenie. Jak mówił, chodzi m.in. o niewliczanie do kryterium dochodowego renty rodzinnej.

DEON.PL POLECA

Jeśli Senat zaproponuje poprawki do ustawy, być może już w środę zajmie się nią Sejm.

Zgodnie z ustawą, o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja senacka zaczęła rozpatrywać ustawę ws. 500 plus dla niepełnosprawnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.