PO: domagamy się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu i dyrektora CIS

PO: domagamy się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu i dyrektora CIS
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
2 lata temu
PAP / kk

Domagamy się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz dyrektora CIS Andrzeja Grzegrzółki; od wielu tygodni regularnie okłamywali oni opinię publiczną ws. lotów marszałka Sejmu - mówili w środę politycy PO. Według nich, sprawą powinien zająć się z urzędu Prokurator Generalny.

Politycy PO zapowiedzieli w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że będą badać i ujawniać kolejne fakty związane z nieuprawnionym - ich zdaniem - korzystaniem przez polityków PiS z samolotów rządowych. Zasugerowali, że wśród takich osób mógł być marszałek Senatu Stanisław Karczewski - w tym wypadku nie podali żadnych szczegółów, ale zapowiedzieli, że przedstawią je w najbliższych dniach. Zażądali też, aby politycy PiS i osoby z ich otoczenia, korzystające z floty rządowej w sposób nieuprawniony, zwrócili pełne koszty lotów od kasy państwa.

Posłowie PO-KO podkreślili, że z lotów samolotem z marszałkiem Sejmu w sposobu nieuprawniony - "jak prywatnym odrzutowcem" - korzystali m.in.: Stanisław Piotrowicz, Maria Piotrowicz, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

"Żadna z tych osób nie spełnia kryterium instrukcji HEAD, która mówi wyraźnie o członkach oficjalnych delegacji. Tymczasem, jak nazwać loty po głosowaniach tych posłów z rodzinami do domu, którzy byli wciągani na listę jako członkowie oficjalnej delegacji. To jest skandaliczne zachowanie, które nadużywa zaufania publicznego i wiarygodności" - powiedział poseł PO-KO Robert Kropiwnicki.

Dlatego - jak wyjaśnili posłowie - Platforma Obywatelska domaga się "natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i zwrotu wszystkich pieniędzy do kasy państwa, które zostały przeznaczone na finansowanie lotów polityków PiS, żon polityków PiS i jeszcze zobaczymy kogo". Cezary Tomczyk (PO) podkreślił, że do dymisji powinien podać się także dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Według polityków PO, sprawą powinien zająć się z urzędu Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka


"Na naszych oczach legł mit o uczciwości polityków PiS. Ten mit roztrzaskał się o ziemię, ten mit jest oparty na kłamstwie, ten mit prysł jak czar w ciągu ostatnich dni. Widzimy na naszych oczach i możemy dzisiaj powiedzieć jasno, że PiS to tak naprawdę partia oszustów, ludzi, którzy od wielu tygodni w sprawie marszałka Kuchcińskiego i jego +niskich lotów+ kłamią regularnie; kłamią politycy PiS, kłamie Kancelaria Sejmu, kłamie rzecznik, który jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki informacyjnej Sejmu, wreszcie kłamie sam marszałek Kuchciński" - oświadczył poseł Tomczyk.

Poseł PO-KO Mariusz Witczak podkreślił, że koszty lotów z osobami korzystającym w sposób nieuprawniony z rządowych samolotów zostały sfinansowane przez państwo, czyli z "pieniędzy Polaków".

"To są pieniądze Polaków wydawane na to i po to, żeby marszałek Kuchciński nie musiał z własnej kieszeni wydawać pieniędzy (...) Ta sytuacja pokazuje zgniliznę obozu władzy. Marszałek Kuchciński jest emanacją całego obozu władzy. Na dodatek jego kłamstwa są pod ochroną specjalną (prezesa PiS) Jarosława Kaczyńskiego (...) Za tę sytuację Jarosław Kaczyński ponosi odpowiedzialność osobistą, bo jest przełożonym Kuchcińskiego, wydaje mu dyspozycje i dzisiaj go broni" - mówił Witczak.

Witczak poinformował też, że w środę posłowie PO udadzą się do Kancelarii Sejmu po "wszystkie informacje" dotyczące lotów polityków PiS. "Jesteśmy przekonani, że tych lotów było dużo więcej" - dodał.

Tomczyk stwierdził z kolei, że jego formacja będzie chciała poznać też pełne koszty lotów polityków PiS, po to żeby "każdy mógł poznać rozmiar rozpasania tej władzy". Ocenił, że "takich Kuchcińskich" w PiS jest bardzo wielu" i tworzą oni "system korzystania z apanaży władzy". Jego zdaniem, sprawa lotów Kuchcińskiego jest "rozwojowa" i być może dotyczy jeszcze innych osób. "Informacje, które mamy świadczą o tym, że sprawa może dotyczyć również drugiego marszałka, czyli marszałka Senatu (Stanisława Karczewskiego)" - stwierdził. Dodał, że PO weryfikuje te informacje i "będzie do nich wracać w najbliższych dniach".

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Z kolei poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PO: domagamy się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu i dyrektora CIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.