Niezapomniane prymicje w Fatimie. Mszę odprawił niewidomy ksiądz

Niezapomniane prymicje w Fatimie. Mszę odprawił niewidomy ksiądz
(fot. Annie Theby / Unsplash)
2 lata temu
Aleteia.org / kk

Dla powołania zrobił wiele. 15 czerwca w Bradze wyświęcono ks. Tiago Varandę. To pierwszy niewidomy kapłan w Portugalii.

Ksiądz Tiago zaraz po święceniach odprawił mszę, w której zawierzył swoją posługę Matce Bożej Fatimskiej.

"Fatima od dziecka była dla mnie wyjątkowym miejscem i w tym ważnym momencie mojego życia chciałem tu przybyć, by złożyć me kapłaństwo w ręce Maryi" - napisał ks. Tiago w opublikowanym na stronie sanktuarium oświadczeniu. "Wiem, że z nią mogę łatwiej zjednoczyć się z Jezusem".

Varanda utracił wzrok w wieku 16 lat w wyniku jaskry, ale twierdzi, że dzięki temu w pewnym sensie "widzi więcej".

"To, że nie potrafię widzieć, chroni mnie przed rozproszeniem przez rzeczy zewnętrzne, choć wewnątrz nadal muszę się koncentrować. Moje inne zmysły są bardziej czujne, zwłaszcza słuch, a to niezwykły dar. Mogę być księdzem, który lepiej wysłucha ludzi znajdujących się w trudnych sytuacjach, lecz także w radościach i chcących dzielić się wiarą" - dodaje kapłan.

O primeiro padre cego ordenado em Portugal veio a Fátima consagrar o seu ministério a Nossa Senhora. Tiago Varanda, de 35 anos, cego desde a adolescência, recebeu, ontem, a ordem do sacerdócio, na cripta do Santuário do Sameiro, em Braga. Hoje, veio à Cova da Iria, celebrar a Missa na Capelinha das Aparições e consagrar a Nossa Senhora o seu ministério. Momentos antes da celebração, explicou à Sala de imprensa do Santuário a razão desta visita. Concelebraram a Missa outros dois novos, também ordenados ontem, na Sé de Aveiro: o padre Jorge Gonçalves e o padre Pedro Oliveira. No final da Eucaristia, a assembleia saudou, com uma ovação, os neo-sacerdotes. A concelebrar esteve também o monsenhor Joaquim Fernandes, da Arquidiocese de Braga, que hoje, aos 103 anos de idade, completou 74 anos de sacerdócio. Vídeo: Padre Tiago Varanda, dá graças pelo dom do sacerdócio e das vocações, no início da celebração. Notícia em www.fatima.pt

Opublikowany przez Santuário de Fátima Poniedziałek, 15 lipca 2019

Mszę prymicyjną w Fatimie koncelebrowali z nim dwaj również świeżo wyświęceni prezbiterzy oraz prawdziwy weteran, 103-letni ksiądz Joaquim Fernandes. Tego dnia obchodził 74-tą rocznicę święceń kapłańskich.

Przypomnijmy, że było wielu księży, którym utrudniano drogę do kapłaństwa w związku z ich wzrokiem. Jednym z nich był ks. Kaczkowski, który tak wspominał swoje problemy:

"Otrzymałem list, w którym prowincjał kategorycznie sprzeciwił się przyjęciu mnie do nowicjatu. Nawet gdyby nie istniały inne przeciwwskazania - przeczytałem w tej korespondencji - to wzrok wedle referenta powołaniowego był dostateczną przyczyną odmowy. A więc rozstrzygające były problemy zdrowotne, ale najbardziej bolesne było sformułowanie «gdyby nie istniały inne przeciwwskazania». Jakie?! Nikt nie chciał mi tego wyjaśnić, nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Czy jestem szalony, niezrównoważony?" - mówił w "Życiu na pełnej petardzie".

Dziękujmy Bogu za księży o tak silnym powołaniu i pamiętajmy o nich w modlitwie!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niezapomniane prymicje w Fatimie. Mszę odprawił niewidomy ksiądz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.