Komora hiperbaryczna w Białymstoku
Pierwszą na wschodzie Polski komorę hiperbaryczną stosowaną w leczeniu, np. osób z zatruciem tlenkiem węgla, czy chorych z trudno gojącymi się ranami chce uruchomić jeszcze w czerwcu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
Zainstalowana aparatura kosztowała około 4 mln zł. Szpital czeka teraz na rozstrzygnięcie ogłoszonego konkursu przez NFZ na takie świadczenia - poinformował dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Bogusław Poniatowski. Na razie nie wiadomo więc ilu pacjentów będzie mogło korzystać z takiej terapii.
Dotychczas pacjenci np. z województwa podlaskiego musieli jeździć na takie leczenie do Warszawy lub do Gdańska. Teraz komora hiperbaryczna będzie funkcjonować w Białymstoku.
Kierująca nowopowstałym Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dr Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz powiedziała, że w Białymstoku z tego sprzętu będą mogli korzystać pacjenci nie tylko leczeni ambulatoryjnie, ale też w ramach intensywnej terapii.
Białostocka komora hiperbaryczna jest, jak mówią lekarze z USK, najnowocześniejszą w Polsce. Jednocześnie może w niej przebywać 8 pacjentów.
Dr Wojewódzka-Żelezniakowicz mówi, że leczenie polega na podawaniu czystego tlenu pod odpowiednim, zwiększonym ciśnieniem, co ułatwia leczenie chorych, bo tlen łatwiej wnika wówczas do tkanek np. przy zatruciach czadem, czyli tlenkiem węgla, przy ostrych zatruciach bakteriami beztlenowymi, trudno gojących się ranach, owrzodzeniach, w zapaleniach kości, w leczeniu tzw. stopy cukrzycowej u chorych na cukrzycę. Komorę wykorzystuje się również np. w leczeniu choroby kesonowej u nurków. - Tlenem uzyskujemy najlepsze efekty - dodaje Bogusław Poniatowski.
Ośrodek Terapii Hiperbarycznej powstał w nowym budynku szpitala, do którego sukcesywnie przenoszą się poszczególne kliniki ze starej części szpitala, która będzie modernizowana. Koszt całej budowy i modernizacji to 509 mln zł.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - jest - jak mówią władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - największym szpitalem klinicznym w Polsce. W związku z rozbudową nie zwiększy się liczba szpitalnych łóżek (jest ich ok. 830), ale znacznie poprawią się warunki leczenia chorych, dla których oznacza to pobyt w komfortowych warunkach i korzystanie z nowoczesnego sprzętu medycznego. Rocznie szpital leczy w klinikach ok. 32 tys. osób, a w poradniach ok. 130 tys.
Skomentuj artykuł