"Konstytucja dla biznesu wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców"
Konstytucja dla biznesu to bardzo ciekawe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi prowadzących w Polsce przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda.
Prezydent w wywiadzie dla TVP1 nawiązał do zaprezentowanych przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego założeń tzw. konstytucji dla biznesu. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie zasad: "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", czy "zapisy prawa, w tym skarbowe, nie mogą działać wstecz".
- To nowy projekt, który proponuje rząd PiS, rząd pani premier Szydło. Myślę, że to jest bardzo ciekawe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi prowadzących w Polsce przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to do nich przede wszystkim był skierowany Kongres 590 - podkreślił.
- Oni są tą absolutnie główną częścią naszej gospodarki, to jest 99,8 proc. polskich firm, to są właśnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w związku z czym to oni są przede wszystkim adresatami tych rozwiązań - powiedział prezydent.
Dodał, że w czasie Kongresu 590, który odbył się w podrzeszowskiej Jasionce, przede wszystkim słuchał ocen przedsiębiorców, którzy - jak relacjonował - mówili, że jeśli zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego przybrałyby formę aktów prawnych, z pewnością przyczyniłoby się to poprawienia warunków dla polskiego biznesu.
- A to jest chyba dla nas w tej chwili najważniejsze. My chcemy, żeby przedsiębiorcom łatwiej prowadziło się działalność, my chcemy, by młodzi ludzie mieli większą odwagę zakładania firm i realizowania się - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że jest za promowaniem najbardziej obiecujących start-upów i projektów w dziedzinie badania i rozwój.
Jak dodał, i on, i rząd premier Beaty Szydło stawiają na to, aby ułatwiać firmom kontakty z polskimi naukowcami, polskimi uczelniami i nakłaniają przedsiębiorców, by sami zakładali centra badawczo-rozwojowe.
Prezydent zaznaczył, że w ten sposób rosną szanse na to, by zwiększyć wydajność pracy poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, oraz by mieć "polskie innowacyjne rozwiązania, patenty, wszystko co jest konieczne dla rozwoju dzisiaj nowoczesnej gospodarki". - A to jest niezwykle ważny kierunek - podkreślił.
Andrzej Duda zauważył, że w czasie kongresu polscy politycy promowali ideę "patriotyzmu zakupowego", czyli kupowania polskich produktów. Wskazał, że dawniej ludzie nie kupowali polskich produktów, bo kojarzyły im się ze złą jakością. - To się na szczęście zmienia. (...) Polacy coraz częściej kupują produkty, które zostały wyprodukowane przez polskie firmy, w Polsce - zaznaczył.
- Natomiast dla mnie patriotyzm gospodarczy - jako dla prezydenta - to jest pomoc polskim firmom, tym, które już dzisiaj czują się na siłach, aby mogły realizować ekspansję, także i za granicą - powiedział prezydent. Jak dodał, stara się być ambasadorem polskiej marki za granicą. - Każda moja wizyta w tej chwili w zasadzie ma profil gospodarczy - podkreślił Andrzej Duda.
Skomentuj artykuł