Kopacz chce raportu ws. sytuacji w górnictwie

Kopacz chce raportu ws. sytuacji w górnictwie
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

Przygotowanie informacji o aktualnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i raportu nt. działań podjętych przez rząd i zarząd Kompanii Węglowej od maja do września 2014 r. oraz przyspieszenie prac nad projektami ustaw dot. handlu węglem - zleciła premier Ewa Kopacz.

Jak wyjaśnił PAP poseł PO Andrzej Czerwiński, chodzi o pakiet trzech projektów ustaw, "który powinien ograniczyć niekonkurencyjny obrót węglem, przede wszystkim rosyjskim". Według posła zmiany mają dotyczyć ustaw: Prawo energetyczne, o jakości paliw oraz Prawo zamówień publicznych. Czerwiński nie ujawnił szczegółów; zapowiedział, że zrobi to w czwartek przed południem.
Według komunikatu CIR premier zapoznała się w środę z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników, którzy protestują na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Braniewie. Górnicy w petycji skierowanej do Kopacz żądają "podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej".
Szefowa rządu spotkała się również z Międzyresortowym Zespołem do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który został powołany w kwietniu 2014 r. "Premier Ewa Kopacz zwróciła się także do Sejmu z prośbą o przyspieszenie prac nad ustawami, które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem. Szefowa rządu uzyskała zapewnienie, że ustawy będą miały nadany numer w piątek, a pierwsze czytanie (w komisji) odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - głosi komunikat CIR, przekazany w środę wieczorem PAP.
O planach nowych regulacji dotyczących rynku węgla mówił 27 sierpnia w Sejmie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL), zaliczając tę sprawę do priorytetów legislacyjnych ministerstwa. Jak mówił wówczas, chodzi o rozwiązania dotykające m.in. uporządkowania spraw handlu węglem, w tym wprowadzenia mechanizmu koncesjonowania tego handlu oraz eliminowania w tym zakresie szarej strefy. Na początku września Piechociński powiedział, że projekty będą inicjatywami poselskimi.
Rozwiązania legislacyjne mają pomóc m.in. w sprzedaży nadmiaru węgla; w końcu czerwca tego roku na przykopalnianych zwałach leżało 8,3 mln ton niesprzedanego surowca.
Z treścią komunikatu CIR zapoznali się w środę wieczorem górnicy protestujący w Braniewie. "Przewodniczący Dominik Kolorz (ze śląsko-dąbrowskiego regionu "Solidarności") powiedział, że dokument wygląda nieźle, lepiej niż się spodziewali" - przekazał PAP Łukasz Karczmarczyk z biura prasowego związku.
Zastrzegł jednak, że związkowcy czekają jeszcze na oficjalną wersję dokumentu, którą ma dostarczyć biuro wojewody warmińsko-mazurskiego. Wtedy ponownie przeanalizują komunikat. "Zapowiedzieli, że ok. godz. 23 zapadnie ostateczna decyzja co do kontynuowania lub zakończenia protestu" - powiedział Karczmarczyk.
W środę rano śląscy górnicy zablokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji. Z kolei górnicy z likwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęli protest pod ziemią.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz chce raportu ws. sytuacji w górnictwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.