Korupcja w administracji państwowej

PAP / slo

Klub Solidarnej Polski chce, by rząd na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawił informację w sprawie opisanego w środę przez "Rzeczpospolitą" procederu zawyżania przez urzędników cen w kontraktach informatycznych.

- Żądamy od premiera Donalda Tuska szybkiej reakcji i pilnej informacji o całym tym procederze, abyśmy nie stracili tak potrzebnych naszemu krajowi środków - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. Według niego Polsce grozi w tej chwili odebranie wszystkich środków europejskich, które nasz kraj otrzymał na informatyzację. Jak mówił, chodzi o miliardy złotych.

Rzecznik rządu Paweł Graś w odpowiedzi na pytanie PAP o postulaty Solidarnej Polski podkreślił: - Dopracowaliśmy się standardów walki z korupcją, którą zajmują się wyspecjalizowane służby i prokuratura, wolne od wpływów i nacisków politycznych. Ich działania udowodniły, że nie ma tolerancji dla takich zachowań na żadnym szczeblu administracji. CBA, wyspecjalizowane piony ABW i policji wkraczają w obszary, które przez lata wymykały się kontroli państwa. Służby na bieżąco informują o podejmowanych przez siebie działaniach i ich efektach.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Jakiego w Polsce należy też podjąć działania, które zapobiegną tego typu zjawiskom w przyszłości.

- Solidarna Polska nie może stać z założonymi rękami i patrzeć, jak państwo zżera rak korupcji. Chcemy reagować konkretnie i konstruktywnie. Podpowiadamy polskiemu rządowi: (...) nowelizacja Kodeksu karnego - powiedział Jaki.

Wyjaśniał, że chodzi o wprowadzenie przepisów, które umożliwią konfiskatę majątku w razie udowodnienia, że doszło do korupcji. Rozszerzoną konfiskatę mienia, czyli przepadek majątku należącego do przestępcy, jeśli nie udowodni on jego legalnego pochodzenia przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który klub Solidarnej Polski złożył w Sejmie w zeszłym roku.

Według "Rzeczpospolitej" w Polsce można mówić o trwałym systemie korupcyjnym w administracji państwowej. Ma on - jak napisała gazeta - polegać tym, że w zamian za gwarancje pracy i korzyści materialne pracownicy największych instytucji publicznych - włącznie z MSWiA, ZUS, policją i strażą pożarną - podpisywali z firmami kontrakty na niebotyczne sumy, z aneksami uniemożliwiającymi w praktyce ich zerwanie.

Według "Rz" sprawą zawyżania przez urzędników cen w kontraktach informatycznych zajmują się CBA i prokuratura, a jej finałem może być postawienie zarzutów nawet najważniejszym urzędnikom. Jak ustaliła gazeta, budżet w ciągu ostatnich kilku lat mógł stracić na tym nawet do 10 proc. wartości publicznych zamówień informatycznych wartych w ostatnich latach kilkadziesiąt miliardów złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korupcja w administracji państwowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.