Kraków: Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem kadrówki

Kraków: Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem kadrówki
(PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ms

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim. Prezydent uczestniczył we mszy św. na Wawelu oraz złożył kwiaty przy grobach Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z Wawelu Andrzej Duda udał się pod kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec, gdzie wziął udział w uroczystym capstrzyku oraz złoży w kopcu urnę z ziemią z Oleandrów.

Niedzielna msza na Wawelu została odprawiona w intencji ojczyzny oraz marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Ks. Robert Tyrała w homilii w katedrze wawelskiej przypomniał słowa Karola Wojtyły, który mówił, że wolność trzeba stale zdobywać.

Duchowny podkreślił, że patriotyczny zryw 6 sierpnia 1914 r. - kiedy na rozkaz Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I kadrówka - był dla wolności umiłowanej ojczyzny. Zryw 6 sierpnia 1914 r. - mówił ks. Tyrała - wymarsz kadrówki i obalenie słupów granicznych państw zaborczych w Michałowicach, dały wolność. "Przed nami nieustanne zadanie, by kochać ojczyznę i nieustannie wolność zdobywać" - powiedział ksiądz.

Kraków: Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem kadrówki - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Mszę poprzedził przemarsz uczestników tegorocznego 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej - trasa pochodu wiodła z krakowskich Oleandrów na wzgórze wawelskie.

Krakowskie Oleandry, niedaleko Błoń, są miejscem, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, zwana kadrówką. I Kompania była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej i przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia od ponad 50 lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku bierze w nim udział kilkuset ochotników, w tym wielu harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego.

Kraków: Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem kadrówki - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Obchody związane z 53. Marszem Szlakiem I Kadrowej, który przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, trwają w Krakowie od soboty. Są to wydarzenia kulturalne oraz apele pamięci w miejscach związanych z Piłsudskim i czynem niepodległościowym.

Prezydent Duda będzie uczestniczył w obchodach także w poniedziałek - rano na krakowskich Oleandrach wygłosi przemówienie podczas inauguracji 53. marszu szlakiem kadrówki. Następnie prezydent uda się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisze ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W niedzielę, przed uroczystościami w Krakowie, prezydent uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Józefa Hallera w Jurczycach pod Skawiną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem kadrówki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.