Według radnych biorących udział w posiedzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa projekt nowej uchwały uwzględnia wcześniejsze uwagi wojewody.
Za nową uchwałą kierunkową głosowało w środę 24 radnych, 14 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Dokładna nazwa dokumentu brzmi: "Uchwala w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV".
W dokumencie tym radni zobowiązali prezydenta Krakowa do podjęcia możliwych i prawnie dopuszczalnych działań polegających na prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Według większości radnych obecna edukacja seksualna nastolatków jest niewystarczająca, a dodatkowe informacje w tym zakresie młodzież powinna otrzymywać w ramach programów wychowawczo-profilaktycznych uchwalanych przez rady rodziców w porozumieniu z radami pedagogicznymi.
W przeciwieństwie do poprzedniej uchwały z 12 czerwca, dotyczącej edukacji seksualnej, ta przyjęta w środę nie konkretyzuje, jakie dokładnie działania ma podjąć prezydent miasta w celu poszerzenia wiedzy młodzieży o zagadnieniach seksualnych. W uchwale nie ma też stwierdzenia, że miejscem dodatkowej edukacji ma być szkoła.
Poprzednia uchwała zobowiązywała prezydenta Krakowa do działań zmierzających do powołania programu grantowego, który byłby skierowany do organizacji pozarządowych (NGO). Granty finansowałyby działalność edukacyjną NGO w krakowskich szkołach. Zajęcia finansowane z grantów dotyczyłyby profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV.
Wojewoda Piotr Ćwik w wyniku postępowania nadzorczego stwierdził, że uchwała jest niezgodna z prawem i ją uchylił. Podstawą stwierdzenia nieważności był zarzut formułowania przez radnych wobec prezydenta miasta nakazów konkretnych zachowań, które miałyby charakter wiążący oraz zarzut wkraczania przez radnych w kompetencje przewidziane dla innych podmiotów.
Projektodawcą nowej uchwały dotyczącej edukacji seksualnej jest przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.
Pomysłodawczynią poprzedniej uchwały była radna klubu Koalicji Obywatelskiej Nina Gabryś, która wskazywała, że wiedza polskich nastolatków jest niewystarczająca, a głównym źródłem informacji o zagadnienia seksualnych są internet i znajomi, nie zaś merytoryczne, wiarygodne źródła.
Zdaniem radnego PiS Michała Drewnickiego edukacja seksualna młodzieży jest tematem delikatnym i to od rodziców powinny zależeć dodatkowe zajęcia. Jak wspomniał, on w gimnazjum miał przedmiot wychowanie do życia w rodzinie i była to wystarczająca edukacja. Według Drewnickiego dodatkowa edukacja seksualna może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego - jako przykład radny podał Wielką Brytanię, gdzie, jak mówił, mimo prób lepszej edukacji seksualnej młodzieży rośnie liczba niechcianych ciąż i aborcji u nastolatek.
Skomentuj artykuł