Kraków zrobił wrażenie na parze królewskiej
Król Norwegii Harald V powiedział na koniec wizyty w Polsce, że jest ona potwierdzeniem bardzo dobrych relacji pomiędzy oboma krajami. W piątek po południu para królewska odwiedziła krakowskie instytucje kultury, które otrzymały dofinansowane z grantów norweskich.
- Zbliżamy się do końca blisko trzydniowej wizyty w Polsce, wizyta była potwierdzeniem bardzo dobrych relacji, jakie mamy z Polakami. Mam nadzieję, że przyniesie ona owoce w przyszłości - mówił dziennikarzom król Norwegii podczas krótkiego briefingu na tarasie krakowskich Sukiennic.
Dodał, że podczas pobytu w naszym kraju para królewska odbyła wiele interesujących spotkań i dyskusji, które mogą przynieść dużo dobrego w przyszłych w kontaktach między Polską i Norwegią.
Król Harald V pytany przez dziennikarzy o wrażenia z pobytu w Krakowie odpowiedział, że wraz z małżonką mieli okazję przez chwilę poczuć się w tym mieście jak turyści. - Obejrzeliśmy nieco miasto, i to co zobaczyliśmy, zrobiło na nas duże wrażenie - ocenił.
W piątek po południu para królewska, w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich, odwiedziła krakowskie instytucje, które otrzymały dofinansowane z grantów norweskich.
W Międzynarodowym Centrum Kultury, mieszczącym się w zabytkowej kamienicy "Pod Kruki" przy Rynku Głównym, obejrzeli efekty prac modernizacyjnych przeprowadzonych w tym budynku w ostatnich latach.
Przebudowa była dotowana z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Darczyńcami tych funduszy są trzy państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - Norwegia, Islandia i Liechtenstein, które razem z UE współtworzą Europejski Obszar Gospodarczy.
Dzięki tym środkom powstała jedna z największych przestrzeni wystawienniczych w sercu Krakowa. Zmodernizowano oficynę i połączono ją z budynkiem frontowym kładką komunikacyjną, przebiegającą nad dawnym podworcem. Przestrzeń między obydwoma budynkami MCK została przykryta szklanym dachem. Całość przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na Rynku Głównym para królewska zwiedziła też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, otwartą po kompleksowym remoncie w 2010 roku. Jej remont nie byłby możliwy bez finansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzystano też ze wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 8,7 mln euro, z czego 40 proc. to środki norweskie.
Wyremontowaną Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach otwarto dla zwiedzających 3 września 2010 r. W zmodernizowanej galerii w Sukiennicach na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych w nowoczesny sposób eksponowane jest 195 obrazów i 19 rzeźb. Zupełną nowością są m.in. sale: multimedialna, edukacyjna i komputerowa oraz windy.
Na koniec wizyty w Krakowie król i królowa Norwegii zwiedzą Bazylikę Mariacką.
Skomentuj artykuł