Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt zmian w konstytucji

Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt zmian w konstytucji
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / kw

Klub Kukiz'15 złożył w czwartek wieczorem w Sejmie projekt zmian w konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Według ugrupowania Kukiz'15 wprowadzenie zmian w konstytucji to jedyne wyjście z kryzysu wokół TK. Pod projektem podpisali się także posłowie PiS.

Projekt zmian w konstytucji autorstwa Kukiz'15, przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

O złożeniu projektu poinformował PAP rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Powiedział też, że pod projektem podpisało się 141 posłów, obok przedstawicieli klubu Kukiz'15 projekt poparli też posłowie klubu PiS.

"Podpisaliśmy się pod tym projektem, bo jesteśmy otwarci na dyskusję nad zmianami w konstytucji, natomiast kwestią tego, na czym ta zmiana ma polegać i jakie będą jej szczegóły, zajmie się komisja" - powiedziała PAP rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Jak dodała, prawdopodobnie zostanie powołana nowa komisja do zmian w konstytucji, która zajmie się m.in. propozycjami klubu Kukiz'15.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (co najmniej 92), Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

DEON.PL POLECA

O propozycjach zmian w konstytucji w czwartek przed południem przedstawiciele klubu Kukiz'15 rozmawiali z reprezentantami pozostałych klubów sejmowych. W spotkaniu udział wzięli: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Borys Budka (PO), Michał Stasiński (Nowoczesna), Piotr Zgorzelski (PSL).

Przewodniczący klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział dziennikarzom po spotkaniu: "Jesteśmy na dobrej drodze, która oprócz rozwiązania kryzysu wokół TK, doprowadzi w najbliższej przyszłości do prac nad zmianą konstytucji".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) przekonywał wówczas, że jedynym wyjściem z kryzysu wokół TK jest wprowadzenie do konstytucji poprawek, autorstwa klubu Kukiz'15. "Otrzymaliśmy (na spotkaniu) deklarację zainteresowania pracami nad zmianą konstytucji, w Sejmie jest nasz wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w konstytucji, mam nadzieję, że zostanie on zaakceptowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył. Jak dodał, deklaracje przedstawicieli klubów, świadczyły o tym, że jest zgoda na dyskusję o zmianach w konstytucji.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który zakłada orzekanie przez TK w składzie co najmniej 13 sędziów, z konieczną większością 2/3 do wydania wyroku. Odrzucenia projekt w pierwszym czytaniu chciały PO, Nowoczesna i PSL. Przedstawiciel Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski zapowiedział, w debacie, że jego klub wstrzyma się od głosu ws projektu PiS, który ocenił negatywnie.

Zdaniem Rzymkowskiego propozycja PiS doprowadzi "do zatrzymania procedowania skarg konstytucyjnych przed TK. Jednocześnie zaapelował do posłów, aby poparli projekt zmian w konstytucji autorstwa Kukiz'15.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt zmian w konstytucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.