Ławrow o wizycie Miedwiediewa i Smoleńsku

Ławrow o wizycie Miedwiediewa i Smoleńsku
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / apio

Przygotowania do wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, śledztwo katyńskie, wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - to część tematów, które poruszył w czwartek w rozmowach z polskimi politykami minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Ławrow spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a także szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

Sikorski i Ławrow uzgodnili, że na mocy ustawy powstanie Centrum Dialogu i Porozumienia, oraz że przed końcem tego roku otwarte zostanie nowoczesne przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki (w woj. warmińsko-mazurskim na granicy z Obwodem Kaliningradzkim).

DEON.PL POLECA

Ławrow poinformował, że proces odtajniania dokumentów ze śledztwa katyńskiego trwa, zgodnie z poleceniem prezydenta Rosji. Wyraził nadzieję, że polska opinia publiczna o tym wie.

Ławrow i Sikorski byli pytani m.in. o sprawę katastrofy smoleńskiej. - Uzgodniliśmy, że w naszym obopólnym interesie jest to, aby ostateczny raport z badania przyczyn wypadku smoleńskiego był przekonywający dla światowej opinii publicznej i przede wszystkim polskiej opinii publicznej - powiedział Sikorski.

Dodał, że w tym celu raport będzie konsultowany z najlepszymi ekspertami w Rosji, Polsce i być może w krajach trzecich. W ostatnich dniach Polsce przekazano projekt raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Polska ma 60 dni, by sformułować ewentualne uwagi czy zastrzeżenia.

Ławrow mówił również, że po zakończeniu śledztw prowadzonych przez prokuratury Polski i Rosji wrak samolotu Tu-154M zostanie przekazany stronie polskiej. Pytany, czy widział zdjęcia TVP ukazujące jak rosyjscy żołnierze niszczą wrak, np. wybijają okna, odparł, że nie. - Jeśli rzeczywiście takie zdarzenie miało miejsce, to jest to akt wandalizmu, tak samo jak bezczeszczenie pomników - podkreślił.

Sikorski i Ławrow mówili też o oczekiwaniach względem wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbędą się 19 grudnia. Sikorski powiedział, że chciałby, aby obowiązywały standardy europejskie. Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że głównym decydentem jest naród białoruski.

Sikorski nawiązał także do umowy o małym ruchu granicznym, który ma objąć Obwód Kaliningradzki. Jego zdaniem, umowa powinna dotyczyć nie tylko całego Obwodu Kaliningradzkiego, ale również po stronie polskiej powinna objąć przynajmniej jedno z większych miast blisko tego okręgu, tak aby obywatele Rosji mogli "użytecznie" podróżować do Polski.

Przed spotkaniem z mediami ministrowie wręczyli dyplomy "za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji". Uhonorowani zostali: aktorka Barbara Brylska, współprzewodniczący Grupy ds. Trudnych: prof. Adam Rotfeld i prof. Anatolij Torkunow oraz pisarz Wiktor Jerofiejew.

Po południu szef MSZ Rosji spotkał się z prezydentem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Borusewicz potwierdził, że rozmawiał z rosyjskim ministrem o problemach, które sygnalizuje polska strona w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem przyczyny i okoliczności katastrofy zostaną wyjaśnione do końca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ławrow o wizycie Miedwiediewa i Smoleńsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.