Ławrow spotka się z polskimi ambasadorami
Nie pod koniec sierpnia, jak wcześniej zapowiadano, ale 2 września do Polski przyjedzie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Głównym punktem jego krótkiej wizyty będzie udział w naradzie polskich ambasadorów; prawdopodobnie nie spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
Coroczna narada ambasadorów rozpoczęła się w poniedziałek i będzie trwać przez dwa tygodnie (kończy się w pierwszym tygodniu września). Począwszy od poniedziałku, ambasadorowie odbywają codzienne spotkania z kierownictwem MSZ.
Jak poinformował w środę Rafał Sobczak z biura prasowego MSZ, punktem kulminacyjnym narady będzie czwartek 2 września, kiedy z szefami naszych placówek zagranicznych spotka się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow.
Minister SZ Rosji ma wygłosić podczas tego spotkania mowę na temat geopolityki i współczesnych stosunków międzynarodowych. - Nie ukrywamy, że wizyta ministra Ławrowa w Polsce odbywa się głównie w związku z naradą ambasadorów. Minister Ławrow przyjeżdża specjalnie na zaproszenie ministra Sikorskiego - podkreślił Sobczak.
Poza uczestnictwem w naradzie ambasadorów Ławrow w czasie swojej jednodniowej wizyty ma też odbyć krótką rozmowę "w cztery oczy" z Sikorskim. - To jest jeszcze w trakcie przygotowań. Spotkanie będzie krótkie, więc prawdopodobnie omówione zostaną na nim kwestie bieżących relacji polsko-rosyjskich - powiedział Sobczak.
MSZ nie ma póki co informacji, by rosyjski minister miał zostać przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wydaje się to jednak praktycznie niemożliwe ze względu na fakt, że prezydent od 1 do 3 września będzie składał wizyty w Brukseli Paryżu i Berlinie.
Narada ambasadorów jest corocznym spotkaniem szefów polskich placówek dyplomatycznych, podczas którego dokonywany jest przegląd najważniejszych aspektów aktualnej sytuacji międzynarodowej, problematyki stosunków dwustronnych i wielostronnych Polski.
- To są też dyskusje, rozmowy na temat stosunków dwustronnych i wielostronnych Polski i założeń naszej polityki zagranicznej. To także podtrzymanie więzi pomiędzy centralą, czyli MSZ, a podległymi mu placówkami zagranicznymi - tłumaczy Sobczak.
W ubiegłym roku gościem narady ambasadorów był szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner. Tegoroczne spotkania dyplomatów odbywają się w podwarszawskim Józefowie; w przyszłym tygodniu zostaną jednak przeniesione do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w stolicy. Tam też ma dojść do spotkania naszych ambasadorów z szefem rosyjskiej dyplomacji.
Skomentuj artykuł