List Aliansu Ewangelicznego do premiera Morawieckiego

List Aliansu Ewangelicznego do premiera Morawieckiego
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jb

Zmiana m.in. ograniczeń dot. sprawowania kultu religijnego jest bardziej dotkliwa dla środowiska wyznań mniejszościowych niż dla większościowych - przekonuje w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Aliansu Ewangelicznego bp dr Marek Kamiński.

 

Kamiński zaapelował jednocześnie o zachowanie wytycznej obowiązkowego dwumetrowego dystansu pomiędzy uczestnikami nabożeństwa.

"Kościoły zrzeszone w Aliansie Ewangelicznym w Polsce tworzą stosunkowo niewielkie (ok. 100 tys. osób), ale specyficzne środowisko wyznań mniejszościowych" - przekonuje autor listu skierowanego w niedzielę do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zauważa, zmiany wprowadzane od poniedziałku, 20 kwietnia, m.in. związane z ograniczeniami sprawowania kultu religijnego, są dla nich "dużo bardziej dotkliwe niż dla wyznań większościowych".

Bp Marek Kamiński podkreśla, że w życie wspólnotowe, w tym prowadzenie nabożeństw, z zasady zaangażowani są celebransi, którzy nie są duchownymi, niemniej pełnią ważne posługi liturgiczne. "Z tego też powodu bardzo prosimy o takie brzmienie przepisów, by jasne było, że celebrującym nabożeństwa są także osoby świeckie" - napisał w liście do premiera.

Zwrócił też uwagę, że wiele ich miejsc kultu, to pomieszczenia mniejsze niż 75 metrów kwadratowych, co oznacza, że wymóg 15 metrów kwadratowych na jednego uczestnika w praktyce sprawia, że w nabożeństwach nie będzie mogło uczestniczyć nawet pięć osób, jak to było dozwolone dotychczas. "Dlatego bardzo prosimy o zachowanie dotychczasowej wytycznej, iż dystans pomiędzy uczestnikami nabożeństwa nie powinien być mniejszy niż dwa metry" - czytamy w liście do premiera Aliansu Ewangelicznego.

Bp Kamiński wyraził w nim również ufność, że zostanie dostrzeżona słuszność przedstawianych racji i pochylenie się nad najmniejszymi braćmi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List Aliansu Ewangelicznego do premiera Morawieckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.