Łódź: ruszył Tydzień Patriotyczny

Łódź: ruszył Tydzień Patriotyczny
(źr. www.tydzien.zhr.pl)
8 lat temu
KAI / wm

Nie tylko Msza święta ale też koncerty, wystawy, gra miejska, akcja Flaga czy śpiewanki patriotyczne - to tegoroczna propozycja wielu łódzkich organizacji na świętowanie 11 listopada. - Tydzień Patriotyczny" rozpoczęło 4 listopada poranne rozdawanie na ulicach jednodniówki "Wolność".

O siódmej rano w kilku najbardziej uczęszczanych punktach Łodzi stanęły patrole harcerskie z paczkami gazet. "Extraordynaryjne pismo dla łodzian. W żadnym domu nie może dzisiaj zabraknąć wolności" - reklamowali harcerze. Pismo ukazało się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy.

- Chodziło nam o to, żeby dotrzeć do łodzian z programem naszych imprez i pokazać, na czym może polegać patriotyzm - mówi harcmistrz Sebastian Grochala ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, koordynator "Tygodnia Patriotycznego". Gazeta zawiera teksty o przebiegu 11 listopada 1918 roku w Łodzi, przypomnienie sylwetki sierżanta Józefa Franczaka, teksty o produkcji flagi i zbieraniu patriotycznych pamiątek.

- Młodzi ludzie tłumaczą też jakie jest ich rozumienie patriotyzmu - dodaje Grochala. Pismo z wyglądu przypomina tabloid - duże zdjęcia, wyraźne tytuły. - Chodziło nam o przyjazną, łatwo akceptowalną formę jednodniówki. W środku jednak są także dłuższe, analityczne teksty - tłumaczy koordynator "Tygodnia".

- Zastanawialiśmy się, dlaczego tak mało ludzi przychodzi na obchody świąt patriotycznych i czy można to zmienić. Stwierdziliśmy, że problemem jest forma obchodów - dla młodych ludzi zbyt ciężka i za trudna w odbiorze - mówi Grochala. W 2008 roku instruktorzy z ZHR postanowili to zmienić i zorganizowali grę miejską "Krok w niepodległość".

- Pomysł chwycił - w zabawie wzięło 250 osób. W kolejnych latach poszliśmy zatem za ciosem - opowiada Michał Grelewski, przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR. Po trzech latach w zabawie brało udział już pół tysiąca osób. - To najlepszy dowód na to, że wiemy co robić, aby obchody świąt patriotycznych były ciekawe i przyciągały młodych Polaków" - opowiada koordynator "Tygodnia".

- W tym roku wykonaliśmy kolejne kroki - przygotowania zaczęliśmy już w styczniu, a do współpracy zaprosiliśmy inne organizacje pozarządowe - wyjaśnia Grelewski.

"Tydzień Patriotyczny" to zatem bezpłatne pismo, koncerty, wystawy, gra miejska (przenosząca do roku 1989), akcja Flaga, porządkowanie grobów poległych obrońców Ojczyzny, rekonstrukcje, śpiewanki patriotyczne i... przelanie krwi (w ambulatorium). Nie zabraknie też oczywiście Mszy świętej, złożenia wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

- Obecna edycja to znacznie więcej punktów programu i praktycznie z dnia na dzień pojawiają się bądź rozwijają kolejne. Wszystko to jest zasługą zespołu, jaki udało nam się stworzyć - i ta koalicja ludzi jest niezwykle budująca i motywująca. Z całą pewnością to nie koniec naszej współpracy - cieszy się Grochala.

Szczegółowy program "Tygodnia Patriotycznego", który trwać będzie w Łodzi w dniach 4-13 listopada można znaleźć w jednodniówce "Wolność" i na stronie www.tydzien.zhr.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: ruszył Tydzień Patriotyczny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Łódź: ruszył Tydzień Patriotyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.