Ludzko-zwierzęce hybrydy? "Dopóki nie jest to związane z niszczeniem ludzkich zarodków, nie ma powodów, by się sprzeciwić"

(fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)
Tomasz Terlikowski / fb.com / sz

Tomasz Terlikowski zabrał głos ws. wprowadzonego niedawno w Japonii prawa, która umożliwia tworzenie ludzko-zwierzęcych hybryd. Przestrzega jednak przed poważnymi nieprzewidzianymi skutkami badań: "A to jest już zwyczajnie niebezpieczne".

Władze Japonii kilka dni temu wydały zezwolenie na prowadzenie kontrowersyjnych eksperymentów, które w przyszłości miałyby być pomocne zwłaszcza w transplantologii. Chodzi o wszczepianie do embrionów świni ludzkiego DNA, aby w przyszłości można było powstałe organy przeszczepiać ludziom, zapobiegając odrzuceniu ich przez organizm. Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego już mają pierwsze plany wytworzenia w ramach badań trzustki zdolnej do przeszczepu.

Głos w tej sprawie zabrał Tomasz Terlikowski, który na swoim profilu facebookowym napisał:

Ludzko-zwierzęce hybrydy hodować będą japońscy naukowcy. Decyzję o zaaprobowaniu takich badań podjęły japońskie władze. Nie, nie oznacza to, że powstaną pół świnie pół ludzie, ale że zwierzęce embriony zawierać będą ludzkie komórki, które służyć mają hodowaniu ludzkich narządów koniecznych do przeszczepów. I dopóki nie jest to związane z niszczeniem ludzkich zarodków nie ma fundamentalnych powodów, by się temu sprzeciwiać.

DEON.PL POLECA

Nowa technika nie jest przebadana, a uczeni sami przyznają, że komórki ludzkie mogą przemieścić się także do zwierzęcego mózgu zmieniając jego sposób poznania czy zmieniając jego świadomość. A to jest już zwyczajnie niebezpieczne. Oczywiście można powiedzieć, że za potencjalne niebezpieczeństwo uczeni nie odpowiadają, ale etyka odpowiedzialności (pięknie opracował ją Hans Jonas) uświadamia, że naukowiec ponosi odpowiedzialność moralną również za nieprzewidziane, a nawet niechciane skutki swoich badań, jeśli tylko można je było przewidzieć. A te akurat można.

Ciekawe też, że choć badania nad hybrydami rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii to zgodę na ich hodowanie do poziomu żywych istot wydała dopiero Japonia. Dlaczego tak się stało? Otóż głównym bezpiecznikiem dla takich badań na Zachodzie jest koncepcja niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Ta zaś wyrasta z chrześcijaństwa, jest zlaicyzowanym przekonaniem o tym, że człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. Tam, gdzie owego przekonania nie ma, gdzie nie ma chrześcijańskiej teologii stworzenia i chrześcijańskiej antropologii (nawet jeśli jest ona już zlaicyzowana i pozbawiona odniesień do Absolotu) nie widać powodu, by szczególnie cenić ludzką jednostkę czy ludzką tożsamość. Dlatego najszybszy rozwój (ale też całkowicie pozbawiony zabezpieczeń etycznych) bioinżynierii możliwy jest w krajach Dalekiego Wschodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ludzko-zwierzęce hybrydy? "Dopóki nie jest to związane z niszczeniem ludzkich zarodków, nie ma powodów, by się sprzeciwić"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.