Magazyny ciężkiego sprzętu sił zbrojnych USA w Polsce

Magazyny ciężkiego sprzętu sił zbrojnych USA w Polsce
(fot. PAP/Tytus Żmijewski )
PAP / slo

Polska i USA zawarły porozumienie ws. lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie - poinformowało w czwartek MON.

- Mamy ustalone ze Stanami Zjednoczonymi, że inwestycje na rzecz amerykańskiej obecności będą podjęte w pięciu miejscach w Polsce - w Skwierzynie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, Łasku i Choszcznie. To jest pięć miejsc, w których podejmujemy wspólnie inwestycje, korzystając z tego miliarda dolarów, który ogłosił (podczas ostatniej wizyty w Warszawie - PAP) prezydent Obama - powiedział dziennikarzom wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO.

DEON.PL POLECA

W sierpniu Siemoniak powiedział PAP, że magazyny ciężkiego sprzętu amerykańskich sił zbrojnych powstaną w połowie 2016 r. Strona polska chce to połączyć z udziałem amerykańskich oddziałów w ćwiczeniu Anakonda - użyty podczas manewrów sprzęt miałby pozostać w Polsce.

Jak podawała amerykańska prasa, do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne, dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Magazyny ciężkiego sprzętu sił zbrojnych USA w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.