Ruszyła kontrofensywa sił rządowych na Kunduz

Ruszyła kontrofensywa sił rządowych na Kunduz
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
PAP / pk

Wojska afgańskie, wspierane przez lotnictwo USA, rozpoczęły we wtorek kontrofensywę na Kunduz, 300-tysięczne miasto na północy kraju zdobyte dzień wcześniej przez talibów - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony Afganistanu.

Resort zapewnił, że afgańskie siły rządowe, które noc z poniedziałku na wtorek spędziły na podmiejskim lotnisku, wkrótce odbiją miasto z rąk islamistów. - Przybyły nowe oddziały i rozpoczęto operację zbrojną - przekazano. Dotychczas udało im się odbić z rąk talibów więzienie i regionalną komendę policji - napisano w komunikacie.

- Trwają poważne walki, przybyły nowe oddziały. Siły bezpieczeństwa odbijają strategiczne części miasta, w wielu miejscach słychać strzały - relacjonował obecny na lotnisku przedstawiciel afgańskiego MSW Martin Safraz. Jak dodał, w większości miasta nie działają telefony i nie ma prądu.

Według rzecznika miejscowej policji Sajeda Sarwara Husajniego kontrofensywę rozpoczęto z kilku stron naraz.

Również we wtorek siły powietrzne USA poinformowały, że w godzinach rannych zbombardowały cele w Kunduzie. - Siły amerykańskie przeprowadziły nalot w Kunduzie, by wyeliminować zagrożenie dla (sił międzynarodowej) koalicji i wojsk afgańskich w pobliżu miasta - przekazał rzecznik sił NATO płk Brian Tribus. Nie sprecyzował, ilu żołnierzy przebywa na miejscu.

Nowy przywódca talibów mułła Achtar Mohammed Mansur w komunikacie zamieszczonym na Twitterze napisał, że mieszkańcy Kunduzu "nie powinni obawiać się o swoje życie i dobytek"; - mudżahedini nie myślą o zemście, przybyli z przesłaniem pokoju - zapewnił. Jak dodał, rząd w Kabulu powinien uznać swoją porażkę, a sojusznicy "najeźdźców i ich marionetkowego reżimu" powinni uciec, jeśli chcą pozostać przy życiu.

Islamiści w poniedziałek rano przypuścili ofensywę na Kunduz i do wieczora opanowali miasto. Siły rządowe zachowały kontrolę jedynie nad okolicami lotniska. To pierwsza stolica prowincji zdobyta przez talibów od obalenia ich rządów przez Amerykanów w 2001 roku.

Udana ofensywa talibska sprawiła, że powróciła debata o planowanym wycofaniu niemieckiego kontyngentu wojskowego, strzegącego północy Afganistanu. Minister obrony Ursula van der Leyen ostrzegała w weekend przed zbyt wczesnym powrotem żołnierzy. W 2013 roku siły niemieckie wycofały się z Kunduzu i stacjonują obecnie w oddalonym o 150 km Mazar-i-Szarif, gdzie zajmują się szkoleniem i doradzaniem afgańskiej armii.

Misja bojowa międzynarodowych sił NATO w Afganistanie została zakończona w 2014 roku. Pozostawione w kraju siły szkoleniowe mają sukcesywnie opuszczać ten kraj do końca 2016 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyła kontrofensywa sił rządowych na Kunduz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.