Magistrat przekazał do Muzeum Gdańska pamiątki zw. z Pawłem Adamowiczem

Magistrat przekazał do Muzeum Gdańska pamiątki zw. z Pawłem Adamowiczem
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał Muzeum Gdańska ponad 60 pamiątek związanych z działalnością i upamiętnieniem prezydenta Pawła Adamowicza. W zestawie tym jest m.in. 36 ksiąg kondolencyjnych. Do placówki trafiły też przedmioty z prezydenckiego gabinetu.

O przekazaniu Muzeum Gdańska pamiątek po Adamowiczu poinformowała w rozesłanym mediom w środę komunikacie Anna Iwanowska z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu. Wyjaśniła, że przedmioty te trafiły do Działu Historii Muzeum Gdańska, gdzie są opracowywane i katalogowane.

>> Wzruszające pożegnanie żony i córki Pawła Adamowicza: "ja Ciebie, tatusiu, kocham bardzo mocno i na zawsze" [WIDEO]

Dodała, że wśród przekazanych przedmiotów jest m.in. 36 ksiąg kondolencyjnych przesłanych do magistratu z całej Polski czy - pochodzący z Krakowa - kir żałobny o powierzchni 400 m kw., a także przedmioty związane ze sprawowaniem przez Adamowicza urzędu, w tym wizytówki, imienne koperty, certyfikaty i listy gratulacyjne, które otrzymał po wygranych wyborach samorządowych w 2018 r.

DEON.PL POLECA

Do placówki trafiły też pochodzące z gabinetu Adamowicza pamiątkowe szpachelki związane z budową Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i hali Ergo Areny, książka z rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku i rezolucja amerykańskiego Kongresu z 2005 r. dotycząca Solidarności.

"Otrzymane przedmioty pokazują, jakim człowiekiem był śp. Paweł Adamowicz: do czego przywiązywał wagę i jakie idee stanowiły wyznacznik w jego życiu zawodowym. Te wszystkie pamiątki mamy nadzieję pokazać kiedyś na wystawie albo w specjalnie wydzielonej sali w Ratuszu Głównego Miasta" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

>> Żona Pawła Adamowicza w pożegnalnym liście: nie mam w sobie nienawiści do zabójcy

Placówka zaopiekowała się też przedmiotami (szalikami kibiców, rysunkami dzieci, plakatami, fotografiami, maskotkami), które pozostawiono pod Urzędem Miejskim w Gdańsku "jako wyraz łączności i współczucia po odejściu prezydenta Adamowicza".

Muzeum Gdańska czeka też na inne pamiątki związane z działalnością Pawła Adamowicza oraz najnowszą historią miasta. Jak poinformowała Iwanowska, zainteresowani mogą się kontaktować z pracownikami Działu Historii placówki od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 pod numerami telefonów: 519 476 653 i 789 449 684, a także mailowo pod adresem: historia@muzeumgdansk.pl.

13 stycznia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Magistrat przekazał do Muzeum Gdańska pamiątki zw. z Pawłem Adamowiczem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.