"Mamy nadzieję, że IS przestanie istnieć"

"Mamy nadzieję, że IS przestanie istnieć"
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
4 lata temu
Marceli Sommer / PAP / pk

Mamy nadzieję, że wkrótce Państwo Islamskie przestanie istnieć i uchodźcy będą mogli wrócić do swoich domów - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Jordanii minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji przebywał w tym kraju z jednodniową wizytą mającą na celu przekazanie darów przebywającym tam uchodźcom oraz okazanie solidarności władzom i obywatelom Jordanii jako kraju przyjmującego ofiary konfliktów m.in. w Syrii i Iraku.

Waszczykowski odwiedził m.in. prowadzony przez jordański Caritas ośrodek dla uchodźców w Fuhais, na przedmieściach stołecznego Ammanu. Podczas ceremonii przekazania pomocy, która ma trafić do kilkuset spośród najbardziej potrzebujących rodzin znajdujących się pod opieką organizacji pomocowych, zwrócił się do odbiorców przekazywanych ośrodkowi darów.

- Polska współczuje wam. Jesteśmy włączeni w proces pokojowy, który rozwiąże problemy wojny w Iraku i w Syrii, ale dopóki się to nie rozstrzygnie, dopóki ta wojna się nie zakończy, będziemy pomagać państwu wszędzie tam, gdzie będziecie potrzebować pomocy - zadeklarował, zaznaczając, że będzie starał się organizować tę pomoc "zarówno z Polski, jak i z całej Europy".

- Wiem, że tutaj jesteście państwo bezpieczni, ale to nie jest wasz stały dom. Mam nadzieję, że będziecie mogli w najbliższym czasie do stałych waszych domów, do rodzin pozostawionych tam - bądź to w Iraku, bądź to w Syrii - wrócić jak najszybciej - dodał.

Wśród przekazanej przez polską delegację pomocy rzeczowej były m.in. śpiwory, środki czystości oraz przybory szkolne. Część darów zostanie zakupiona na miejscu. Łączna wartość przekazanej pomocy to blisko 300 tys. zł. Partnerami polskiego MSZ w działaniach na rzecz uchodźców w Jordanii są polski i jordański oddział katolickiej organizacji charytatywnej Caritas oraz jordańska organizacja MECI Jordan.

Jak podkreślił na konferencji prasowej w Fuhais minister Waszczykowski, przekazana z jego udziałem pomoc jest zgodna z założeniami polityki rządu, iż "uchodźcom trzeba pomagać tam, gdzie tworzą się przyczyny uchodźstwa". Dodał, że przywiezione w poniedziałek dary to drugi taki transport z Polski i szykowane są kolejne; poprzedni został przekazany w grudniu ubiegłego roku.

- Byłem kilka lat temu jako poseł w Jordanii, widziałem obozy uchodźcze, widziałem jakie są potrzeby i stąd, kiedy kilka lat temu zostałem ministrem, uznałem, że Jordania powinna być jednym z celów naszej pomocy - wyjaśnił Waszczykowski.

Szef MSZ zaznaczył, że oprócz pomocy rzeczowej Polska jest zaangażowana "w wiele programów pomocy" dla uchodźców w Turcji, Libanie i Jordanii. "Będziemy to w dalszym ciągu robić" - zapewnił.

Jednocześnie - dodał - polska dyplomacja "nie ustaje w wysiłkach, aby rozwiązać konflikty, które spowodowały tę sytuację". Szef MSZ zwrócił w tym kontekście uwagę na zaangażowanie Polski w koalicję przeciwko IS. "Mamy nadzieję, że już niedługo Państwo Islamskie przestanie istnieć, tereny zajęte zarówno w Iraku, jak i w Syrii zostaną odwojowane i powolny proces powrotu uchodźców rozpocznie się, będą mogli odbudowywać własne kraje" - powiedział.

Uczestnicząca w polskiej delegacji Marta Titaniec z Caritas Polska oceniła natomiast w wypowiedzi dla mediów, że pomoc na miejscu nie powinna być "argumentem, żeby nie przyjmować uchodźców". Zastrzegła, że zgadza się, że pomoc w krajach sąsiadujących z Syrią ma zalety - m.in. jest tańsza, a uciekinierzy z Syrii i Iraku "nie są wyrywani ze swojej kultury". - Ale z drugiej strony, jeśli ci ludzie umierają, bo brakuje podstawowych leków, które na Zachodzie czy w Europie są dostępne i to ma ratować im życie, to ratujmy to życie - dodała.

Titaniec podkreśliła, że przede wszystkim trzeba "dobrze identyfikować potrzeby (uchodźców) i na nie odpowiadać". - Jeśli (potrzebna jest) pomoc na miejscu, pomagajmy na miejscu, jeśli będzie potrzeba, żeby pomóc im w Polsce czy w Europie - róbmy to - przekonywała.

Pytana o to, jakie są obecnie najważniejsze potrzeby uchodźców przebywających w krajach sąsiadujących z Syrią, przedstawicielka Caritas wymieniła m.in. żywność, środki higieny, a także zapewnienie bezpieczeństwa, dachu nad głową i dostępu do leczenia. Dodała, że konieczne jest też szukanie "rozwiązań ekonomicznych", dzięki którym uchodźcy mogliby pracować, zarabiać na swoje życie i "stawać na nogi ekonomicznie".

Wcześniej minister spotkał się także z przedstawicielami jordańskich władz, m.in. ze swoim odpowiednikiem Nasirem Dżudehem, z którym rozmawiał m.in. o polsko-jordańskiej współpracy dwustronnej, wyzwaniach związanych z walką z IS, bliskowschodnim procesie pokojowym oraz potrzebach krajów przyjmujących uchodźców z Syrii i Iraku. Było to trzecie spotkanie obu ministrów w tym miesiącu.

Rano, przed wylotem do Jordanii, wzmocnienie zaangażowania MSZ w pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii w latach 2016-17 zapowiedział szef biura rzecznika prasowego resortu Rafał Sobczak. Wskazał, że już w bieżącym roku łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej skierowanej do uchodźców z tego kraju i społeczności lokalnych w krajach przyjmujących na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln złotych, co stanowi "podwojenie wartości pomocy humanitarnej w tym regionie w stosunku do roku ubiegłego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mamy nadzieję, że IS przestanie istnieć"
Komentarze (6)
26 lipca 2016, 09:43
. "Mamy nadzieję, że już niedługo Państwo Islamskie przestanie istnieć, tereny zajęte zarówno w Iraku, jak i w Syrii zostaną odwojowane i powolny proces powrotu uchodźców rozpocznie się, będą mogli odbudowywać własne kraje" - powiedział. -------------- Obawiam się, że minister Waszczykowski ma bardzo powierzchowną wiedzę na temat tego, co się dzieje na Bliskim Wschodzie. Tak samo wyobrażenia Waszczykowskiego na temat rozwiązania tej sytuacji są na poziomie dziecka przedszkolnego. Ale wybralismy miernoty do rządzenia, to mamy miernoty na szczycie władzy. Nikomu juz nie wmówiy, że to ruscy ze Wschodu nam ten kołchoz przywieźli.
WDR .
WDR .
26 lipca 2016, 03:05
"Minister MSZ to mało udana postać. "Mamy nadzieję, że wkrótce Państwo Islamskie przestanie istnieć i uchodźcy będą mogli wrócić do swoich domów". Równie dobrze może mówić podobne złowte myśli. typu. Lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym." Przecież Barack Obama obiecał unicestwienie ich. To samo obiecują teraz Hillary C. i Donald T. Dlaczego minister Waszczykowski miałby nie wierzyć naszym sojusznikom?
26 lipca 2016, 10:17
Minister Spraw Zagraniczynych powiniem przede wszystko działać, a nie gadać. Dyplomacja to nie paplanie jęzorem do własnych wyborców.  "Dlaczego minister Waszczykowski miałby nie wierzyć naszym sojusznikom?" Tu nie chodzi o wiarę, tylko o efektywność jego działania. Jeśli wszystko co On może zrobić to wierzyć sojusznikom .... czyli przktycznie nic. Pewne sprawy się załatwia, pomaga aby się wykonały, znajduje sposoby by się coś zadziało  ..... ale ten minister "wierzy" w to co mówią sojusznicy.  Nieudacznik jak jego Pan?
WDR .
WDR .
27 lipca 2016, 03:54
Jesteśmy w koalicji anty-ISIS (choć nie bierzemy udziału bezpośrednio w walkach), do tego bierzemy też czynny udział w pomocy uchodźcom. Min.Waszczykowski po średnim starcie prezentuje się teraz bardzo dobrze jak MSZ. Powinieneś dodać, że jesteś przeciwny polskiemu udziałowi w koalicji anty-ISIS. Prezydent Obama dziękował Polsce za udział w tej koalicji (musisz o tym wiedzieć, bo było to podczas tej samej konferencji gdzie poruszył temat problemów z TK). ps. nie wiem dlaczego nie wierzysz Obamie. Uważasz, że jego słowa są bezwartościowe?
27 lipca 2016, 08:57
Minister Wawszczykowski jest nieporadny i jest bardzo kiepskim ministrem. Gorszym od p. Fotygi, co było niedawno nie do wyobrażenia.  Niedługo prawdopodobnie przestanie nim być bo nawet PiS zdaje sobie sprawę z jego marnego poziomu.  Niczego nie powiniem dodawać. Piszę o kiepskim ministrze MSZ. Minister Spraw Zagraniczynych powiniem przede wszystko działać, a nie gadać.
25 lipca 2016, 23:36
Minister MSZ to mało udana postać. "Mamy nadzieję, że wkrótce Państwo Islamskie przestanie istnieć i uchodźcy będą mogli wrócić do swoich domów". Równie dobrze może mówić podobne złowte myśli. typu. Lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym.

Skomentuj artykuł

"Mamy nadzieję, że IS przestanie istnieć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.