"Mamy obowiązek upominać się o pamięć historii"

"Mamy obowiązek upominać się o pamięć historii"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / pk

Musimy głośno wołać, że każdy człowiek ma prawo do życia (...). Mamy obowiązek upominać się o pamięć historii i prawdę - mówiła w środę premier Beata Szydło podczas warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Warszawie z udziałem premier Beaty Szydło uczczono w środę XI Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Złożono wieńce, odmówiono modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań, odbył się też apel pamięci. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz organizacji społecznych i religijnych.

- To dzień, który łączy nas w bólu i pamięci o tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani. Którym odebrano prawo do życia tylko dlatego, że obłędny totalitaryzm, obłędna ideologia i ludzie, którzy ją tworzyli (...) uznali, że nie powinni żyć; że nie mają prawa do tego, by realizować swoje marzenia, by mieć swoje rodziny, budować swoje miasto. By po prostu żyć - cieszyć się swoją tradycją, swoją kulturą i budować współczesny im świat - powiedziała podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta premier Beata Szydło.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśliła, "dziś jesteśmy w obowiązku świadczyć pamięć i mówić prawdę o tamtych czasach".

- Musimy głośno wołać, że każdy człowiek, bez względu na to, jakiego jest wyznania, narodowości, jakiego jest stanu i jakie ma upodobania czy wreszcie, jakie są jego cele, marzenia, ma prawo do życia i ich realizowania. Ma prawo do tego, by istnieć. Mamy obowiązek głośno krzyczeć, upominać się o pamięć historii i o prawdę. Naszym obowiązkiem jest też przekazywać tę prawdę i tę pamięć kolejnym pokoleniom. Cieszymy się pokojem, cieszymy się, że żyjemy w czasach i świecie, w którym możemy czuć się bezpieczni. Ale musimy pamiętać, że oni też wtedy myśleli, że żyją w świecie, który daje im prawo do tego, by istnieć. Ale przyszedł taki moment, że ktoś im to prawo odebrał. Nie bójmy się mówić o historii - bądźmy świadkami pamięci - podkreśliła.

Premier przypomniała, że urodziła się w Oświęcimiu. - Moja babcia opowiadała mi, jak razem ze swoimi koleżankami, jako młoda dziewczyna nosiła żywność pod bramę Auschwitz-Birkenau. Opowiadała o tym cierpieniu i o strachu. Jej strachu - wspominała.

- Obchodzimy dzisiaj dzień także tych, którzy ginęli tu, w Warszawie - bohaterów getta, broniących prawa do własnego życia, do życia własnego narodu. Ale też mówimy i pamiętamy o tych, którzy pomagali, którzy sprzeciwiali się temu bestialstwu. O nich również musimy pamiętać - o tych bardzo często bezimiennych, którzy nieśli pomoc (...). Musimy o tym pamiętać, upominać się o prawdę. Nie bójmy się sprzeciwiać, gdy próbuje się zakłamać historię. Protestujmy, kiedy pojawiają się nieprawdziwe informacje, mówiące o tym, że były obozy zagłady, przypisywane innym narodowościom. Nazistowskie Niemcy - nazistowskie obozy zagłady - podkreśliła Szydło.

Jak zaznaczyła, dzisiaj to "my jesteśmy świadkami historii, ale też naszym obowiązkiem jest przekazywać to świadectwo dalej". - Ale przede wszystkim, wyciągając wnioski z tej historii, pokój i przyszłość w pokoju. Pamiętajmy o bohaterach, pamiętajmy o zwykłych ludziach, którzy chcieli po prostu żyć (...) Zróbmy wszystko, by nigdy nikt nikomu już marzeń nie odbierał - apelowała.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mamy obowiązek upominać się o pamięć historii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.