Marszałek Sejmu ogłosił żałobę narodową
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i ponad 80 innych osób, w tym przedstawicieli parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich, którzy zginęli w sobotniej katastrofie samolotowej.
Komorowski poinformował, że żałoba narodowa potrwa tydzień.
W całym kraju opuszczone zostały flagi państwowe, bandery na statkach. Na czarny zmieniły się kolory stron internetowych, m.in. kancelarii prezydenta, premiera, wszystkich ministerstw, IPN, RPO i poszczególnych służb – np. policji, Straży Granicznej, BOR. Na polecenie komendanta głównego policji czarne wstęgi umieszczone zostaną też przy policyjnych radiowozach.
Wszyscy chętni mogą wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych, które w sobotę w godzinach 14-18 oraz w niedzielę w godzinach 10-18 zostaną wystawione w podcieniach Pałacu Prezydenckiego.
W całym kraju odwoływane są też imprezy kulturalne i sportowe. Stacje radiowe nadają spokojną muzykę, stacje telewizyjne i portale internetowe zmieniły kolorystykę na ciemną.
Oświadczenie Marszałka Sejmu
W dniu dzisiejszym w godzinach porannych Naród poniósł niepowetowaną stratę. Wydarzyła się jedna z największych tragedii w powojennej historii Polski. W drodze na uroczystości z okazji siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zginął najwyższy przedstawiciel Państwa Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką Marią Kaczyńską.
Wraz z nimi śmierć ponieśli:
ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie - Ryszard Kaczorowski,
Wicemarszałkowie Sejmu - Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński,
Wicemarszałek Senatu - Krystyna Bochenek,
Posłowie - Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalii-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda, Edward Wojtas,
Senatorowie - Janina Fetlińska, Stanisław Zając,
Prezes Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek,
Rzecznik Praw Obywatelskich - Janusz Kochanowski,
Szef Kancelarii Prezydenta RP - Władysław Stasiak,
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Aleksander Szczygło,
Ministrowie Kancelarii Prezydenta - Mariusz Handzlik i Paweł Wypych,
Wiceminister Obrony Narodowej - Stanisław Jerzy Komorowski,
Wiceminister Spraw Zagranicznych - Andrzej Kremer,
Wiceminister Kultury - Tomasz Merta,
Prezes Instytut Pamięci Narodowej - Janusz Kurtyka,
Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik,
Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor oraz najwyżsi rangą przedstawiciele Sił Zbrojnych,
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej - Agata Agacka-Indecka,
przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych, rodzin katyńskich i stowarzyszeń,
oraz wiele osób towarzyszących.
Pragnę poinformować wszystkich obywateli, że ciągłość funkcjonowania Państwa Polskiego jest zapewniona. Zgodnie z art. 131 ust. 2 pkt 1 Konstytucji, w razie śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach powszechnych, Marszałek Sejmu wykonuje obowiązki głowy państwa. W przewidzianym Konstytucją terminie ogłoszę datę wyborów na urząd Prezydenta RP.
Od tej chwili las katyński będzie budził w nas wspomnienie również i dzisiejszej katastrofy. Stajemy z pokorą wobec wyroku losu, który w przedziwny sposób powiązał z tym miejscem kolejny dramat naszego Narodu. Wszystkich nas jednoczy doświadczenie tej tragedii i głęboki smutek. Rodzinom zmarłych towarzyszymy w ich cierpieniu. W imieniu wszystkich Polaków składam im najszczersze wyrazy współczucia. Z dniem dzisiejszym ogłaszam siedmiodniową żałobę narodową.
Skomentuj artykuł