Matury dzień pierwszy już za nami

Matury dzień pierwszy już za nami
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)
PAP / drr

Rozpoczęły się matury. Blisko 400 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych pisało w środę rano obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przebiegł on spokojnie.

Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 13 zadań. Był to test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu "Rozmowa, czyli jak mówić i słuchać" na podstawie artykułu Katarzyny Growiec "Żyć dobrze z ludźmi" z "Poradnika Psychologicznego" Polityki.

Maturzyści musieli także napisać wypracowanie; mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: "Analizując wiersze +Gdy tu mój trup…+ Adama Mickiewicza oraz +Światło w ciemnościach+ Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty".

DEON.PL POLECA

Drugi z tematów do wyboru to: "Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej +Granica+, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi".

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzysta może z niego otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt za zadania odnoszące się do tekstu na temat rozmowy, jako formy komunikacji i 50 pkt za tekst własny na jeden z wybranych tematów. Zda egzamin, jeżeli otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Większość maturzystów, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP po egzaminie, oceniali go jako łatwy. Większość zdających też przyznała, ze wybrała drugi temat. Nauczyciele pytani o tematy zwracali uwagę, że "Granica" to lektura, którą się zawsze omawia w III klasie szkoły ponadgimnazjalnej, więc maturzyści muszą ją dobrze pamiętać.

Po południu przeprowadzony był egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym. Trwał 180 minut. Do tego egzaminu przystąpiło niecałe 10 proc. tegorocznych maturzystów. Musieli napisać tekst na jeden z dwóch tematów do wyboru.

Według maturzystów z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie w pierwszym z nich trzeba było odnieść się do przytoczonego fragmentu dramatu Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika", będącego nawiązaniem do jednej ze scen z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści mieli omówić i zinterpretować sytuację dramatyczną opisaną przez Mrożka, napisać, jaką funkcję pełnią odniesienia do twórczości Mickiewicza i romantyków.

Piszący temat drugi musieli porównać fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima i piosenkę Agnieszki Osieckiej "Niech żyje bal". Napisać m.in., jaką funkcję w tych utworach pełni motyw tańca, jakie ma znaczenie. Oba teksty cytowane były w arkuszu egzaminacyjnym.

Arkusz egzaminacyjny z polskiego na poziomie podstawowym jest już dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusz z egzaminu na poziomie rozszerzonym Komisja ujawni dopiero w czwartek rano.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Z danych CKE wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia i biologia. Egzaminy z tych przedmiotów chce zadawać po około 20 proc. maturzystów.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Pisemna sesja maturalna potrwa do 24 maja, ustna - do 27 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 6 a 21 czerwca.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów obowiązkowych, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Matury dzień pierwszy już za nami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.